V EU ještě nikdy nebylo tolik bankéřů-milionářů

Rok 2021 vykázal výrazný nárůst počtu osob pracujících pro evropské banky a investiční podniky, které obdržely odměnu přesahující 1 milion eur.

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) nedávno zveřejnil svou výroční zprávu o vysokých příjmech. Analýza, která se týká posledního desetiletí až do roku 2021, ukazuje, že v zemích Evropské unie (EU) výrazně vzrostl počet bankéřů a zaměstnanců investičních společností, kteří vydělávají více než 1 milion eur ročně, uvedl portál Statista.

„Tento nárůst souvisí s celkově dobrými výsledky firem, zejména v investičním bankovnictví a obchodování,“ uvádí EBA, ale také s pokračujícím odchodem bankéřů z Londýna do EU po brexitu a obecným růstem platů v tomto odvětví.

Jak ukazuje graf níže, v roce 2021 bylo v EU rekordních 1957 bankéřů-milionářů, z toho přibližně polovina v Německu (585) a Francii (371). V tomto roce dosáhly velké francouzské bankovní skupiny, jako jsou BNB ParibasSociété Générale, historických výsledků a jejich příjmy byly nejvyšší za posledních patnáct let.

Evropská unie: počet bankéřů s ročním příjmem vyšším než 1 milion eur (2010 až 2021). Zdroj: EBA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.