Italská novinářka Stefania Mauriziová pro noviny Il Fatto Quotidiano přinesla poznatky o kauze, která Juliana Assange na téměř deset let připravila o empatii veřejného mínění.
Podstatnou část dokumentů o Julianu Assangeovi zničila švédská prokuratura, která ho vyšetřovala kvůli znásilnění v rámci trestního řízení, které bylo zahájeno a ukončeno třikrát mezi srpnem 2010 a listopadem 2019.
Téměř šest let poté, co jsme odhalili, že britské úřady Crown Prosecution Service (CPS) zničily klíčové e-maily zakladatele WikiLeaks, můžeme nyní oznámit, že velkou část dokumentace zničila také švédská prokuratura, upozornila v článku Mauriziová.
Vzhledem k tomu, že Assangeův život visí na vlásku, zahájí Británie a Švédsko konečně vyšetřování zničení dokumentů?
Zničené materiály představovaly korespondenci mezi Švédskou prokuraturou (SPA – Swedish Prosecution Authority) a Korunní prokuraturou (CPS), která SPA poskytovala v případu podporu, neboť Assange byl vyšetřován ve Švédsku, ale od roku 2010 pobýval v Londýně.
Korespondence mezi SPA a CPS je naprosto zásadní pro pochopení a rekonstrukci toho, co se skutečně stalo při vyšetřování znásilnění ve Švédsku. Toto vyšetřování bylo nakonec jednou provždy zastaveno, aniž by byl Assange obviněn.
Vysoce anomální postup švédské prokurátorky Marianne Nyové v tomto případě nevedl ke spravedlnosti pro nikoho, přispěl k devastaci Assangeova zdraví, stál britské daňové poplatníky nejméně 13,2 milionu liber za udržování ekvádorského velvyslanectví v obležení Scotland Yardu v letech 2012 až 2015 a vyústil v rozhodnutí pracovní skupiny OSN pro svévolné zadržování, že Švédsko a Spojené království zadržují Assange svévolně od roku 2010, což bylo v případě Švédska vůbec poprvé v historii země, kdy skupina OSN takové rozhodnutí učinila.
V září 2019 tehdejší zvláštní zpravodaj OSN pro mučení, který případ vyšetřoval, Nils Melzer, v oficiálním dopise švédské vládě uvedl padesát vnímaných porušení řádného procesu, včetně „aktivní manipulace s důkazy“.
Assange je v současné době uvězněn v nejpřísnějším britském vězení Belmarsh v Londýně a čeká na rozhodnutí britské justice o svém odvolání proti vydání do Spojených států. V případě vydání mu hrozí 175 let vězení za získání a zveřejnění tajných amerických dokumentů, které umožnily odhalit válečné zločiny a závažné porušování lidských práv. Od Amnesty International po Reportéry bez hranic, všechny významné světové organizace zabývající se lidskými právy a svobodou tisku odsoudily jeho vydání a vyzvaly k jeho osvobození.
Skutečnost, že dokumenty byly zničeny švédskou prokuraturou, vyšla najevo až nyní díky našemu dlouhému soudnímu sporu podle zákona o svobodném přístupu k informacím a přichází téměř šest let poté, co tentýž soudní spor podle zákona o svobodném přístupu k informacím odhalil, že klíčové dokumenty byly zničeny Korunní prokuraturou. Nyní je jasné, že oba orgány, které se švédským případem zabývaly, tedy SPA i CPS, zničily velkou část své e-mailové výměny. Proč? Co tyto dokumenty obsahovaly a na čí pokyn byly tyto materiály zničeny? Nyní je více než kdy jindy naléhavě zapotřebí nějaké vysvětlení vzhledem k tomu, že Spojené státy v současné době jednají prostřednictvím samotné Korunní prokuratury v řízení o vydání Juliana Assange.
Psali jsme:
- I čeští europoslanci se angažují ve věci Juliana Assange
- Vzpomínka na Juliana Assange v Den lidských práv OSN: proč na tom záleží
- Život Juliana Assange visí na vlásku
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační foto: Cancillería del Ecuador, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons