Sektor fosilních paliv obdržel v roce 2022 rekordní dotace

Dotace na spotřebu plynu a elektřiny se zdvojnásobily, zatímco dotace na spotřebu ropy vzrostly přibližně o 85 %.

Předběžný odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA) pro rok 2022 ukazuje, že celosvětové dotace na fosilní paliva přesáhly 1 bilion dolarů, což je zdaleka nejvyšší zaznamenaná roční částka, informoval web Statista. Celkově se dotace na fosilní paliva oproti předchozímu roku zdvojnásobily, jak ukazuje graf.

Tváří v tvář destabilizaci energetických trhů v důsledku války na Ukrajině a „mimořádně vysokým a nestálým“ cenám dávají vlády podle IEA přednost ochraně spotřebitelů a podniků. Opatření, která by mohla mít významný dopad na veřejné finance a která by také mohla snížit motivaci k efektivnímu využívání energie nebo k přechodu na čistou energii, vysvětluje IEA.

Glasgowský pakt o klimatu je také v rozporu s těmito rekordními dotacemi: odstranění dotací na fosilní paliva je považováno za zásadní krok k úspěšnému přechodu na čistou energii.

IEA zdůrazňuje, že by bylo lepší investovat do strukturálních změn než do mimořádné pomoci a lépe kalibrovat dotace tak, aby byly určeny především nejchudším vrstvám obyvatelstva, které nejvíce trpí náklady na rostoucí ceny energie.

Globální dotace na fosilní paliva podle typu (ropa, zemní plyn, elektřina, uhlí) za období 2012 až 2022 v miliardách dolarů. Zdroj: Statista.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.