Evropský parlament vyzývá k přijetí koordinované strategie, která by zvýšila odolnost EU vůči zahraničnímu vměšování a manipulaci s informacemi a chránila evropské volby v roce 2024.
Podle poslanců budou zahraniční vměšování, dezinformace a útoky na demokracii pravděpodobně nabírat na intenzitě a před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2024 se stanou sofistikovanějšími. Zvláštní výbor Parlamentu pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací, toto varování zveřejnil ve své zprávě, která byla přijata na plenárním zasedání 469 hlasy pro, 71 bylo proti a 75 se zdrželo hlasování.
Poslanci se v textu zaměřili na vměšování na online platformách, ochranu kritické infrastruktury a strategických odvětví, zasahování do volebních procesů, skryté financování politických činností zahraničními aktéry a odolnost vůči kybernetickým útokům. Zpráva upozorňuje zejména na ruské a čínské vměšování v zemích EU, v zemích, které o přistoupení k EU žádají, včetně zemí západního Balkánu, a ve státech globálního Jihu.
Zasahování do volebních procesů
Parlament odsuzuje nebezpečný fenomén tzv. dezinformací k pronajmutí, které slouží k napadení volebních procesů a obchodníci s dezinformacemi je nabízejí vládním i nevládním aktérům například na temném webu.
Poslanci chtějí bojovat také proti zakázaným finančním transakcím ze třetích zemí. Naléhavě proto vyzývají Komisi, aby umožnila snazší sledování darů, a vyzývají členské státy, aby se neprodleně začaly zabývat dary ze třetích zemí určenými vnitrostátním politickým stranám.
Kritická infrastruktura
Poslanci rovněž upozorňují na rizika hospodářské závislosti, špionáže a sabotáže, pokud zahraniční společnosti získají vliv na kritickou infrastrukturu EU. Zmiňují například čínské námořní společnosti, které získaly většinové nebo významné podíly ve více než 20 evropských přístavech. EP dále doporučuje zakázat TikTok na všech úrovních státní správy a v orgánech EU a vyzývá Radu a Komisi, aby vyloučily používání zařízení a softwaru od výrobců z vysoce rizikových zemí, zejména z Číny a Ruska, jako jsou ByteDance, Huawei, ZTE, Kaspersky, NtechLab nebo Nuctech.
Koordinovaná strategie EU
Parlament volá po koordinované strategii EU, která by zahrnovala jak nové iniciativy, tak i lepší prosazování stávajících ustanovení, a požaduje odpovídající finanční prostředky pro boj proti dezinformacím a podporu demokratických procesů. Poslanci vyzývají Komisi, aby vytvořila účinný balíček opatření na obranu demokracie a právní předpisy pro boj proti hybridním hrozbám v EU, a to s přihlédnutím k návrhům vzešlým z Konference o budoucnosti Evropy. Chtějí rovněž zřídit stálý orgán Evropského parlamentu, který by zahraniční vměšování sledoval a bojoval proti němu.
Celý článek je zde v češtině.