Indie hlásí silné ekonomické oživení

Hospodářství nejlidnatější země světa zaznamenalo v prvním čtvrtletí oživení díky investicím a vládním výdajům.

Indická ekonomika v prvním čtvrtletí posílila růst a zvětšila hrubý domácí produkt o 6,1 % díky soukromým investicím a vládním výdajům. Soukromá spotřeba i nadále roste pomalu. Vládní údaje naznačují, že Indie je jednou z rychle rostoucích rozvíjejících se ekonomik. Platí to zejména ve srovnání s Čínou, jejíž post-pandemické oživení klopýtá.

Přes rizika vyplývající z globálního ekonomického poklesu se letos očekává 6,5% růst indické ekonomiky. Anantha Nageswaran, hlavní ekonomický poradce ministerstva financí, uvedl, že rizika pro indické hospodářství jsou „vyvážená mezi růstem a poklesem“. Dubnová spotřeba automobilů, oceli či energií podle něj ukazuje oživení aktivity a trvalou dynamiku růstu. O 4,5 % vzrostl v prvním čtvrtletí také výrobní sektor, který činí 17 % indické ekonomiky, spotřeba se ale zvýšila jen o 2,5 %. Zvýšily se také vládní výdaje, které tvoří 10 % indického HDP, a to o 2,3 % v meziročním srovnání. Tvorba kapitálu, která indikuje investice, se zvýšila o 8,9 %.

Ekonomové však varovali, že globální zpomalení a volatilita na finančních trzích představují riziko pro indický vývoz a potenciál růstu v nadcházejících čtvrtletích. Nejlidnatější země světa potřebuje růst o 7-8 % ročně a vybudování silné výrobní základny, aby vytvořila pracovní místa pro miliony pracovníků. V současné době je 45 % indické pracovní síly zaměstnáno v zemědělském sektoru, který se na ekonomice podílí pouhými 15 %.

Nedostatek dobře placených pracovních míst je podle bombajského think tanku Centrum pro monitorování indické ekonomiky hlavním problémem mladých lidí. Míra nezaměstnanosti v dubnu vzrostla na 8,1 %, protože na trh práce nastoupilo více lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.