Francie, Itálie a Německo společně usilují o zajištění kritických surovin

Ministři Francie, Itálie a Německa se dohodli na užší spolupráci v oblasti těžby, zpracování a recyklace kritických surovin potřebných pro ekologickou a digitální transformaci.

Ve společném komuniké ze zasedání v Berlíně vlády uvedly, že se dohodly na koordinaci návrhů předložených na mezinárodních fórech, jako jsou pracovní skupiny G7, a na dohodě o společných postojích k Aktu EU o kritických surovinách (CRMA – Critical Raw Materials Act) pro další jednání EU. Ministři tří největších ekonomik EU uvedli, že budou prosazovat společné cíle pro získávání a zpracování strategických surovin, jakož i „ambiciózní environmentální kritéria“, která mají být v tomto procesu uplatňována. Trojice ministrů vytvořila pracovní skupinu, která bude na tyto iniciativy navazovat, a uvedla, že setkání v Berlíně zahajuje novou sérii třístranných aktivit zaměřených na posílení jejich spolupráce v oblasti strategických témat na evropské úrovni.

Italský ministr pro podnikání Adolfo Urso uvedl, že setkání v Berlíně znamená „zahájení nové fáze a formování evropské průmyslové politiky pro řešení všech výzev zeleného a digitálního přechodu“. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire prohlásil, že je „obzvláště důležité definovat konkrétní opatření týkající se strategických projektů a společné podpory“. To zahrnuje projednání otázek, jako je společné vytváření zásob a společné nákupy, uvedl Le Maire.

Kritické nerosty a kovy, jako je lithium, nikl nebo minerály vzácných zemin, jsou nezbytné v mnoha odvětvích, která umožňují přechod ke klimatické neutralitě, jako jsou systémy obnovitelné energie nebo elektromobilita. Na konci své životnosti mohou představovat další nebezpečí pro životní prostředí – a často jsou příliš cenné na to, aby se daly zlikvidovat. Proto je třeba výrazně zlepšit získávání a recyklaci vstupních materiálů, aby byl energetický přechod skutečně udržitelný. 

Zdroj: Julian Wettengel, „France, Italy, Germany launch joint push for securing critical raw materials“ (Clean Energy Wire, 26.06.2023)

Licence: Creative Commons Attribution 4.0 International Licence (CC BY 4.0)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.