Balkánské zápisky komentují napjatou situaci kolem Kosova, kam nyní směřuje kolem třiceti českých vojenských policistů.
Kolem třiceti českých vojenských policistů odlétá do Kosova, kde mají podpořit italské karabiniéry v sestavě specializovaného prvku MSU (Multinational Specialized Unit) v zahraniční operaci Joint Enterprise. Jednotka MSU slouží ke stabilizačním operacím, například ke sběru dat a vyhodnocování informací z kriminálního prostředí. Podílí se i na monitorování situace při protestech a nepokojích, které v roce 2022 začaly mezi Srbskem a Kosovem eskalovat, a na které je schopna reagovat. Právě Češi mají po specializovaném půlročním výcviku v Přerově primárně projevit svoji schopnost zvládání davu (CRC – Crowd Riot Control), ale například i schopnosti v oblasti dopravně pořádkové služby. Vojáci byli cvičení v modelové situaci dopravit se na místo incidentu, zabránit davu v naplnění jeho cílů, deeskalovat situaci a nastolit stav před demonstrací. V Kosovu působí americký, francouzský a německo-italský kontingent.
Tolik oficiální zpráva z České armády před odjezdem vojáků do Kosova. Rozhodnutí o jejím vyslání a příprava padly v době, kdy situace nebyla natolik napjatá. Dá se říci, že Češi odjíždí do „pekla“ a „jámy lvové“, neboť politici Srbska i Kosova zdejší poměry eskalovali až do maximální míry. Titulky srbských médiích již mluví o možné opětovné válce. Citují slova srbského prezidenta Aleksandra Vučiće ve vysílání TV Prva: „Premiér Kurti připravuje v Kosovu ofenzívu, prosím Srby, aby se ochraňovali.“ K tomu dodal: „Mám obavu, že ‚nelidé‘ mohou zaútočit. Ten člověk (myslí premiéra Kurtiho) to nemá v hlavě v pořádku. Vím, o čem mluvím. Obávám se, že teror proti Srbům ještě zesílí. Kurti se vidí v roli Zelenského jako vůdce Albánců, který chce sjednotit všechny albánské země.“ Celou akci premiéra Kurtiho dává Vučić do souvislosti, když mluví o tom, že má potvrzené zprávy o konečně začínající velké ukrajinské protiofenzivě. Tuto situaci chce kosovský premiér Kurti údajně využít k rozpoutání boje v Kosovu. Podle Vučiće má k tomu dojít již nyní během několika následujících dní.
Do jaké míry jsou jeho slova reálná, lze těžko usuzovat. Podobně ale mluvil již v minulosti, kdy reagoval na eskalaci napětí v Kosovu ze strany Kurtiho a povolal srbskou armádu do stavu pohotovosti. Vučić se nachází ve velkém tlaku opozice, která každý víkend pořádá v Bělehradě proti němu demonstraci. Při včerejší akci opozice přišla podle listu Politika s tím, že cílem protestů je, aby se Srbsko (podobně jako Německo v roce 1946) přiznalo ke spáchání genocidy. Opoziční politička Judita Popovićová z Liberálně demokratické strany prohlásila: „Měli bychom se vyrovnat s vinou a zločiny spáchanými naším jménem.“ Obdobně se pod nátlakem opozice nachází kosovský premiér Albin Kurti, když ho kosovští opoziční politici tlačí k podání demise za neodpovědnou politiku. Ta podle nich přivedla Kosovo do napjaté situace, kdy ztrácí podporu USA a EU.