Francouzský exprezident Sarkozy kritizován za výzvu ke kompromisu s Ruskem

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyvolal v Kyjevě a Paříži pobouření, když navrhl, že ruská invaze na Ukrajinu by mohla být ukončena novými referendy na okupovaných územích.

„Ukrajinci budou chtít znovu dobýt to, co jim bylo neprávem odebráno. Ale pokud to nezvládnou úplně, bude na výběr mezi zmrazeným konfliktem… nebo cestou dál s referendy přísně kontrolovanými mezinárodním společenstvím.“ Toto řekl Sarkozy ve středu konzervativnímu listu Le Figaro. Když hovořil o Krymském poloostrově, který Rusko anektovalo v roce 2014, bývalý francouzský vůdce uvedl, že „jakýkoli návrat k tomu, co bylo předtím, je iluze“. „K upevnění současného stavu bude zapotřebí nenapadnutelné referendum…,“ dodal. Exprezident trval na tom, že ruský vůdce Vladimir Putin „není iracionální“ a lze jej oslovit správným druhem diplomacie z Evropy, přičemž se vrátil k invazi Moskvy do Gruzie v roce 2008, kdy Sarkozy řekl, že „přesvědčil Putina, aby stáhl své tanky“. „Rusko je sousedem Evropy a zůstane jím,“ tvrdí Sarkozy. „Diplomacie, diskuse a rozhovory zůstávají jediným způsobem, jak najít přijatelné řešení. Nic není možné bez kompromisů.“ Sarkozy také řekl, že Ukrajina by měla zůstat neutrální a neměla by mít místo v EU ani NATO. Tyto poznámky vyvolaly okamžitou reakci Kyjeva, přičemž Mychajlo Podoljak –  poradce prezidenta Volodymyra Zelenského – řekl, že jsou založeny na „zločinecké logice“. „Nemůžete obchodovat s územími jiných lidí, protože se někoho bojíte nebo protože jste přátelé se zločinci,“ dodal Podoljak. Sarkozy se podle něj v době, kdy byl ve funkci, „vědomě podílel na zločinném spiknutí za účelem zabrání ukrajinských území Ruskem“.

Exprezident Sarkozy ​​který od svého odchodu z úřadu trávil většinu času bojem s množstvím právních případů. Byl také napadán doma ve Francii pro mnohé své názory a činy. Sarkozy „by měl být považován za ruského ovlivňovatele,“ řekl například Julien Bayou, poslanec Strany zelených, a uvedl pro místní televizi, že rozhovor byl „šílený“ a „šokující“. Bayou připomněl probíhající vyšetřování Sarkozyho lukrativních vazeb na ruskou pojišťovnu kvůli podezření z ovlivňování a zatajování zločinů. Sarkozyho bývalý zpravodajský poradce Jerome Poirot zase prohlásil, že exprezidentova slova byla „ostudná“. „Nemá žádný náhled na to, co se stalo, ani na to, co udělal“ během svého funkčního období 2007-2012, řekl Poirot a připomněl, že Sarkozy byl jedním z hlavních, kdo byli proti vstupu Gruzie a Ukrajiny do NATO v roce 2008, což nezabránilo pozdějším ruským invazím do obou zemí.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.