Africký summit v Nairobi: Afričané žádají o finance na boj se změnami klimatu

Ve středu 6.9. skončil přelomový africký summit o klimatu. Vedoucí představitelé se na jeho konci usnesli na deklaraci zdůrazňující potenciál kontinentu jako ekologické velmoci.

Pro média se vyjádřil například keňský prezident William Ruto. “S Nairobskou deklarací kráčíme dál,” prohlásil Ruto těsně před tím, než třídenní konference skončila. Ruto byl jedním z těch, kdo prosazovali, aby se témata jednání změnila a zaměřila se na přechod Afriky na čistou energii a na uvolnění klimatických financí pro Afriku. Africký kontinent se dlouhodobě potýká s různými typy katastrof souvisejících s klimatem. “Tato deklarace bude sloužit jako základ pro společný postoj Afriky v globálním procesu změny klimatu,” uvádí se v konečné verzi dokumentu. Analytici tvrdí, že jednotný africký hlas by mohl vytvořit impuls pro sérii klíčových setkání, která povedou ke klíčovému klimatickému summitu OSN v Arabských Emirátech (COP 28) začínajícímu v listopadu, ale i na setkání skupiny G20, které se uskuteční tento víkend v Dillí.

Deklarace vyzývá k “nové architektuře financování, která by reagovala na potřeby Afriky, včetně restrukturalizace a odpuštění dluhů”, protože na kontinentu narůstá frustrace z vysokých nákladů na financování. Žádá také bohaté znečišťovatele ovzduší, aby dodržovali dlouhodobé závazky v oblasti klimatu vůči chudším zemím, a naléhavě vyzývá světové lídry, aby podpořili navrhovanou “uhlíkovou daň z obchodu s fosilními palivy, námořní dopravy a letectví”. Kontinent 54 zemí je akutně zranitelný kvůli rostoucím dopadům změny klimatu, summit se však z velké části zaměřil na výzvy k uvolnění investic do čisté energie. “Je tu nová Afrika a ta to myslí vážně,” tvrdí Ruto. Na summitu byly přislíbeny finanční prostředky ve výši 23 miliard dolarů “na zelený růst, zmírňování dopadů a přizpůsobování se změně klimatu” na celém kontinentu. Soupeřící vize světové energetické budoucnosti se pravděpodobně projeví i na jednáních COP28 ve Spojených arabských emirátech bohatých na ropu, kde svět zhodnotí dosud nedostatečné úsilí o snížení emisí ohřívajících planetu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Africa Climate Week

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.