Generální ředitelé podniků obviněni z “rozkrádání majetku” ekonomiky EU

Hlavní evropská odborová organizace obvinila vedoucí představitele podniků z Belgie a dalších evropských států, že “rozkrádají aktiva” ekonomiky kontinentu.

Rozkrádání prý probíhá prostřednictvím dosahování rekordních zisků a současného snižování investic. V analýze zveřejněné Evropskou odborovou konfederací (ETUC) je uvedeno, že od roku 2019 korporace v celé EU zvýšily svůj podíl na zisku v průměru o 4 %. Současně se hrubé investice snížily o 5 %. V Belgii vzrostl podíl zisku podniků o 5 %, zatímco hrubá míra investic klesla o 2 %. Studie rovněž upozornila, že rostoucí podíl korporací na zisku “automaticky” znamená, že zaměstnanci dostávají nižší podíl na čistých příjmech společnosti. To ještě zhoršuje již tak vysokou úroveň ekonomické nerovnosti v Evropě.

“Tato čísla ukazují, že v evropských správních radách došlo k naprostému rozkladu jakéhokoli smyslu pro odpovědnost podniků,” uvedla generální tajemnice ETUC Esther Lynchová. “Šéfové v tichosti rozkrádají naše hospodářství.” Lynchová dále varovala, že tato firemní praxe “odčerpávání zisků z ekonomiky” by se mohla v příštích měsících vymstít, protože evropská ekonomika slábne v podmínkách trvale vysoké inflace a rekordních úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB). “Generální ředitelé neplní svou povinnost opravit střechu, dokud svítí slunce, a vystavují tak společnosti většímu riziku krachu, pokud v příštím roce dojde k recesi v důsledku rekordního zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB,” říká tajemnice.

V návaznosti na své výroky Lynchová též výslovně obvinila společnosti, že “využívají problémů s dodávkami způsobených pandemií a válkou na Ukrajině k nepřiměřenému zvyšování svých ziskových marží”. Tato praxe se běžně označuje jako “greedflation“. Lynchová navíc upozornila, že růst cen v posledních dvou letech již výrazně snížil reálnou hodnotu mezd evropských pracovníků a že klesající investice téměř jistě povedou v budoucnu k rostoucímu nedostatku kvalitních pracovních míst. Generální tajemnice též vyzvala evropské politiky, aby v zájmu řešení tohoto problému přijali právní předpisy, které by posílily kolektivní vyjednávání, motivovaly podniky k vytváření kvalitních pracovních míst a zavedly mimořádné daně z nadměrných zisků podniků. “Evropští a národní lídři musí zastavit vyprazdňování naší ekonomiky a podpořit kolektivní vyjednávání jako nejlepší způsob, jak obnovit určitou rovnováhu mezi správními radami a zaměstnanci,” uvedla Lynchová. Nejnovější studie navazuje na podobnou zprávu ETUC zveřejněnou minulý měsíc, která zjistila, že podnikové dividendy se v loňském roce v Evropě zvýšily téměř třináctkrát více než mzdy. Z údajů uvedených ve studii rovněž vyplynulo, že jen ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo například belgickým akcionářům vyplaceno 3,1 miliardy dolarů, což je o 1 miliardu více než ve stejném období roku 2020.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.