Jazzové okénko Jana Schneidera: Egyptian Ella, Autumn Leaves a Lemon Song

Jazzové okénko Jana Schneidera dnes nabízí tři další jazzové skladby: Egyptian Ella, Autumn Leaves a Lemon Song.

Múzy nesmí mlčet ani v dobách pochmurných. Ještě jednou proto vzpomenu Teda Lewise (vlastním jménem Theodora Leopolda Friedmana, 1890-1971), kapelníka, zpěváka, baviče, hráče na klarinet, c-melody saxofon a pikolu: Egyptian Ella. Jeho typická kombinace jazzu, komedie a nostalgie je v tomto případě ještě „šmrncnuta“ duchem Orientu.

Jacques Prévert, Johnny Mercer a Joseph Kosma napsali slavný evergreen Autumn Leaves. V roce 1958 vznikla tato nádherná nahrávka, typická právě onou charakteristickou trubkou Milese Davise a altsaxofonem Cannonballa Adderleyho. Na piano k tomu hraje Hank Jones, na basu Sam Jones a bubnuje Art Blakey.

Skladba Lemon Song v podání slavných Led Zeppelin jako by do tohoto výběru nepatřila – pokud se ovšem nezaposloucháte do nádherné basové linky, kterou vede John Paul Jones, zvláště od poloviny skladby. Lecjaký basový jazzový fušér by se od něj mohl učit! Pro znalce bude jistě zajímavá studie vypreparované rytmiky (baskytara a bicí) z této skladby, v níž (při dobré reprodukci) krásně vynikne bloudivá improvizace basy Johna Paula Jonese. Je to jeden z krásných příkladů britské rockové basové školy, která je imponující i po těch mnoha letech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.