Keňané stále požadují odškodnění za požár způsobený britskou armádou

Keňský soud nařídil britské armádě zaplatit odškodné za požár, který zpustošil více než 4800 hektarů půdy během vojenského cvičení, které prováděla výcviková jednotka britské armády v Keni (BATUK).

Obyvatelé střední Keni v pátek odsoudili nedostatečné odškodnění za ničivý požár z roku 2021, který vypukl během britského vojenského cvičení, 10 dní před návštěvou Karla III. Keňský soud nařídil britské armádě vyplatit odškodné za požár, který zpustošil více než 4 800 hektarů (12 000 akrů) půdy během vojenského cvičení, které prováděla Výcviková jednotka britské armády v Keni (BATUK). Jednotka sídlí poblíž města Nanyuki, asi 200 kilometrů severně od hlavního města Nairobi. “Po dvou a půl letech bylo postiženým lidem poskytnuto nulové odškodnění,” řekl právník Kelvin Kubai, když na tiskové konferenci přečetl jménem obětí “otevřený dopis britské vládě”. V dopise, který podepsalo 7 000 žalobců, se uvádí, že “britská armáda ve skutečnosti používá všechny triky z knihy koloniálních pravidel, aby se pokusila nevyplatit keňskému lidu odškodnění”. Postižení požadují odškodnění za škody na životním prostředí a také zaplacení zdravotních problémů, jako jsou “vážné dýchací potíže” a “trvalé problémy se zrakem”, které podle nich požár způsobil.

“Mnoho, mnoho zemědělců nebylo schopno znovu vypěstovat plodiny a získat zpět hospodářská zvířata, která byla ztracena při tomto strašlivém požáru,” píše se v dopise. Odškodnění za požár řídí mezivládní styčný výbor (IGLC) složený ze zástupců obou zemí. Autoři otevřeného dopisu kritizovali IGLC za to, že požaduje více důkazů o škodách způsobených požárem. “Chtějí nás dále urážet tím, že nám říkají, že musíme – znovu – prokázat škody, které způsobili jejich neopatrní a arogantní vojáci,” uvádí se v dopise. “Faktem zůstává, že britská armáda zničila životní prostředí v Keni, kde jsou hosty, a nechce nám za to zaplatit,” dodal. “Opožděná spravedlnost je odepřená spravedlnost,” uvádí se v dopise, který vyzývá britskou vládu a krále Karla, aby “přestali s Keňou zacházet jako s koloniální výspou”.

Na konci tiskové konference několik stovek lidí skandovalo “chceme své peníze” a “Britové musí pryč” a krátce zablokovalo dopravu. Král Karel III. s manželkou královnou Camillou navštíví východoafrickou zemi od 31. října do 3. listopadu, je to jeho první cesta do země Společenství národů od loňského nástupu do královské funkce a jeho čtvrtá oficiální návštěva Keni. Britský panovník navštíví Nairobi a přístavní město Mombasa, nenavštíví však město Nanyuki, kde sídlí BATUK. Armádní základna sice pohání místní ekonomiku, je ovšem také zapletena do několika kontroverzí v oblasti. Nejznámějším případem je smrt 21leté Agnes Wanjiruové, která byla v roce 2012 nalezena pohozená v septiku poté, co se údajně vydala na večírek s britskými vojáky do hotelu v Nanyuki. Londýn vždy ujišťoval o své spolupráci s keňským vyšetřováním, které zatím nepřineslo žádné veřejně známé výsledky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.