Odborník varoval před kolapsem americké ekonomiky navzdory silným ukazatelům

Pod povrchem americké ekonomiky se skrývají velké problémy.

Hlavní globální stratég Societe Generale Albert Edwards varoval, že americká ekonomika je ve špatné kondici, i když čísla na papíře vypadají dobře. Dokazuje to podle něj zejména rostoucí počet bankrotů a zhoršující se úvěrové podmínky. „Odborníci na bankroty říkají, že firmy jsou na jejich pokraji,“ sdělil Edwards.

Míra nezaměstnanosti v USA v současné době dosahuje 3,8 %. V září bylo v zemi vytvořeno 336 tisíc pracovních míst. Index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 7,6 %. A HDP země vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně dokonce o 4,9 %, a to navzdory přísné politice zvyšování sazeb Federálního rezervního systému.

Edwards přiznal, že pouze štědrá vládní pomoc domácnostem a malým firmám v době pandemie Covid-19 je udržela nad vodou. Nyní však prudké zvýšení sazeb způsobilo nárůst bankrotů, který už nyní překonal nejhorší noční můry.

Edwards si všiml toho, že pouze 40 % firem z indexu S&P 500 má průměrný rating, zatímco v nových hospodářských cyklech je to obvykle 60-70 %. Úvěrové podmínky pro malé podniky se také výrazně zhoršily, a ne každá firma bude schopna získat od banky peníze, které potřebuje. Svědčí o tom index úvěrových podmínek pro malé podniky Národní federace nezávislých podniků, který je v současnosti na úrovni recese.

Na otázku, zda hospodářská recese skutečně nastala, dal Edwards nejednoznačnou odpověď. Ekonomické údaje v daný moment naznačují opak, přestože klasické předstihové indikátory recese stále naznačují, že ekonomický útlum je teprve před námi.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.