Svržený prezident Nigeru se pokusil uprchnout z vazby

Nigerští vojenští představitelé zmařili pokus bývalého prezidenta Mohameda Bazouma, kterého v červenci svrhli při převratu, o útěk z vazby.

Prezidentův pokus o útěk se nezdařil a “hlavní aktéři” byli zatčeni. Toto uvedl mluvčí nigerského režimu ve státní televizi. “Kolem třetí hodiny ranní se svržený prezident Mohamed Bazoum a jeho rodina, dva kuchaři a dva členové ochranky, pokusili o útěk z místa zadržení,” prohlásil mluvčí Amadou Abdramane ve státní televizi. Pokus o útěk se však nezdařil a “hlavní aktéři a někteří komplicové” byli zatčeni. Bylo zahájeno vyšetřování. Abdramane uvedl, že plán útěku počítal s tím, že se Bazoum dostane do úkrytu na předměstí nigerského hlavního města Niamey. Poté měli v plánu odletět vrtulníky “patřícími cizí mocnosti” směrem k Nigérii, dodal a přitom odsoudil Bazoumův “nezodpovědný přístup”. Od 26. července, kdy byl Bazoum svržen armádou, odmítá rezignovat. Bývalý prezident byl zadržován ve své rezidenci v centru prezidentského paláce spolu s manželkou Hazízou a synem Salemem. Abdramane neuvedl, kde jsou drženi nyní. Bazoumovi právníci v září uvedli, že exprezident podal žalobu k soudu Hospodářského společenství západoafrických států proti těm, kteří ho sesadili. Uvedli také, že jeho případ předloží Radě OSN pro lidská práva.

Armádní důstojníci, kteří svrhli Bazouma, uváděli jako důvod zhoršující se bezpečnostní situaci v Nigeru kvůli útokům džihádistů. Niger bojuje se dvěma džihádistickými povstáními: na jihovýchodě se přelévá dlouhodobý konflikt v sousední Nigérii a na západě probíhá ofenzíva bojovníků, kteří přecházejí z Mali a Burkiny Faso. Na začátku měsíce Niger držel třídenní národní smutek poté, co bylo při útoku podezřelého džihádisty zabito 29 vojáků, což byl nejsmrtelnější útok od července, kdy se armáda ujala moci. První skupina francouzských vojáků, kterým vojenští vládci po převratu nařídili opustit Niger, dorazila ve čtvrtek po silnici do N’Djameny, hlavního města sousedního Čadu. Konvoj “dorazil bez zvláštních problémů” do N’Djameny po deseti dnech na cestě a v koordinaci s nigerskými silami, jak uvedl mluvčí francouzské armády Pierre Gaudillière. Vojáci budou cestovat letecky z Čadu do Francie, přičemž stažení by mělo být dokončeno do konce prosince. V Niamey a v západním Nigeru bylo umístěno asi 1 400 vojáků, kteří bojovali proti bojovníkům napojeným na Islámský stát a al-Káidu a přivezli s sebou stíhačky, bezpilotní letouny, vrtulníky a obrněná vozidla. Francie i několik dalších zemí a organizací Bazouma od převratu podporují a požadují jeho propuštění.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.