FED varuje: Čína maskuje odliv kapitálu za falešnými čísly výdajů na cestování

Financial Times. Odlivy prý také uměle snížily obchodní přebytek země, napsaly Financial Times. 

Únik kapitálu ze země zamaskovaný jako výdajů turistů v cizině, tak prý podle amerického FEDu Čína uměle snížila svůj obchodní přebytek.

Před třemi lety, uvádí analýza FEDu, se čínské výdaje na cestovních ruch anomálně navýšily. Cestovní výdaje na hlavu porovnaný s HDP na hlavu se začaly podobat Británii. Jenže tam je HDP na hlavu sedmkrát vyšší. A v roce 2015 se Čína v tomto začala podobat Dánsku. Nárůst výdajů na cestovní ruch byl rychlejší než počet cestujících.

Transakce prý neodpovídají ekonomickému vývoji, chovají se dokonce přesně opačně. Rostly, když se růst zpomaloval a také, když domácí měna depreciovala. Proto se FED domnívá, že jde spíše o odliv kapitálu. Takováto analýza by mohla posloužit k další „střelbě“ Trumpa na čínský obchodní přebytek. Zakrytý odliv kapitálu by mohl dosahovat až 190 mld. dolarů. To by znamenalo, že čínský obchodní přebytek by byl vyšší. Minulý rok je oficiálně uváděno 1,7 % HDP. Deficit v oblasti cestovního ruchu dosáhl vloni 261 mld. dolarů.

Čínský ekonom u Deutsche Bank přiznává, že se sice může jednat o zakrytý odliv kapitálu, ale nabízí i nevinnější vysvětlení: efekt bohatství z rostoucí cen nemovitostí. Jenže jde také o to, že v Číně se zpřísňuje regulace a nově se více vyžaduje poskytnout doklady např. na nákup zahraničních měn rezidenty. Je zde jasně dán účel – např. právě cestování a nově se ale kontrolují doklady, jak byla zahraniční měna užita.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.