Darování kanadského systému protivzdušné obrany Ukrajině provázejí nejasnosti

Systém, který Kanada slíbila Ukrajině již před rokem, stále nebyl dodán a není jasné, kdy se tak stane.

Již vloni 10.1. 2023 Ottawa oznámila, že plánuje darovat Ukrajině systém protiraketové obrany země-vzduch za 406 milionů dolarů, známý pod zkratkou NASAMS. Téměř o rok později se však nic ze slíbeného neděje, ač Ukrajina apeluje, že raketové systémy středního doletu mají zásadní význam pro obranu jejího území před ruským bombardováním. Jsou schopny sestřelovat letadla, bezpilotní letouny a řízené střely. Kanada sice zaplatila za systém NASAMS Spojeným státům loni v březnu, zatím však není jasné, kdy přesně se dostane na Ukrajinu.

Mluvčí jen uvedl, že ministerstvo spolupracuje se svými americkými partnery na určení časového harmonogramu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku ze 4. ledna na X uvedl: “Všichni ukrajinští představitelé po celém světě jsou plně odhodláni zajistit dodávku dalších systémů protivzdušné obrany a munice.” Navázal tak na příspěvek, který zveřejnil po novoročním rozhovoru s premiérem Justinem Trudeauem. “Jsem vděčný premiéru Trudeauovi za jeho ochotu pomoci nám při ochraně ukrajinského nebe, zejména poskytnutím dalších systémů NASAMS a raket,” napsal začátkem ledna Zelenskyj. Není však jasné, zda měl Zelenskyj na mysli systém, který se Kanada zavázala zaplatit v loňském roce, nebo zda oba hovořili o novém daru a úřady na dotaz o tomto odmítají odpovědět. “Zůstáváme v úzkém kontaktu s ukrajinskými představiteli ohledně nejnaléhavějších obranných potřeb Ukrajiny a Kanada bude i nadále pokračovat v řešení těchto potřeb poskytováním komplexní vojenské pomoci,” uvedla mluvčí ministerstva obrany Andree-Anne Poulinová.

Systém NASAMS společně vyrábí americká společnost Raytheon a norská společnost Kongsberg. Mluvčí společnosti Kongsberg však uvedl, že společnost nemá na kanadský dar s USA uzavřenou smlouvu. “Akviziční úřad stále zpracovává zadávací řízení na kanadský dar,” napsal Ivar Simensen. Na otázky, jak dlouho bude výroba trvat, až bude schválena, neodpověděl. Americké ministerstvo obrany sice podepsalo smlouvu se společností Raytheon na systémy NASAMS v hodnotě 1,2 miliardy USD určenou pro Ukrajinu v listopadu 2022, mluvčí Pentagonu však neodpověděl na otázky, zda systém spadá pod tuto smlouvu nebo kdy bude dodán, a místo toho odkázal na kanadské představitele. Kanadské ministerstvo obrany buď neví, nebo nechce sdělit, kdy dodání systému očekává. Proces zadávání zakázek přitom může trvat měsíce i roky. Americký Kongres zahraniční vojenské prodeje bedlivě přezkoumává a jeho výbory mohou během tohoto období prodej pozastavit. Bidenova administrativa může Kongres zcela obejít tím, že uskuteční mimořádný prodej zbraní, což v posledních dvou měsících učinila dvakrát, když prodala Izraeli zbraně a munici v hodnotě milionů dolarů. Ministr zahraničí Antony Blinken učinil podobné mimořádné prohlášení o poskytnutí munice Ukrajině v dubnu 2022, od té doby se nic nestalo. Norská vláda pak minulý měsíc oznámila, že plánuje darovat Ukrajině dalších osm systémů NASAMS z vlastních zásob.

Ilustrační foto: Autor – Soldatnytt from Oslo, Norway – Øvelse Seapie (17 of 17), CC BY 2.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.