Co trápí čínskou ekonomiku

Vývoj čínské ekonomiky za rok 2023 byl zveřejněn. Oficiální údaje o HDP odpovídají tamnímu vládnímu cíli. Země se přesto potýká s řadou problémů.

V roce 2022 čínská ekonomika vzrostla o pouhá 3 % v důsledku dlouhodobých regulací COVID-19 spojených s politikou nulového COVID. Po zrušení těchto opatření na konci roku 2022 si Peking pro loňský rok stanovil růstový cíl „kolem pěti procent“. V roce 2023 pak čínská ekonomika vzrostla o 5,2 %. Dosáhla tak oficiálního vládního cíle, obavy o dynamiku růstu však přetrvávají. Vedoucí čínského statistického úřadu Kchang I uvedl, že expanze byla „těžce vybojována“, a upozornil, že ekonomika čelí složitému vnějšímu prostředí a nedostatečné poptávce. Potíž prý tkví i v nízké důvěře spotřebitelů i podniků a slabém globálním růstu. Po počátečním oživení po pandemii ekonomiku země tíží především pokračující krize na trhu nemovitostí, kde se úřady snaží omezit masivní zadlužení a spekulace. Problémem je také rekordní nezaměstnanost mladých lidí a nedostatek pracovních míst pro mladé v zemi. Podle úředníků byla v květnu v Číně bez práce rekordní pětina lidí ve věku 16 až 24 let. Peking dokonce na nějaký čas přestal zveřejňovat měsíční údaje o jejich nezaměstnanosti.

Čínští představitelé mají v březnu zveřejnit svůj růstový cíl pro rok 2024. Hlavním úkolem vlády pak bude nalákat mezinárodní investory. Ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu čínský premiér Li Čchiang uvedl, že jeho země dosáhla svého hospodářského cíle, aniž by se uchýlila k „masivním stimulům“, a vykreslil optimistický obraz situace. Uvedl, že Čína má „dobré a pevné základy svého dlouhodobého rozvoje“ a že Peking se bude „držet své základní národní politiky otevírání se okolnímu světu“. Li označil rozhodnutí investovat v Číně za „nikoliv riziko, ale příležitost“. Problémů je však i tak mnoho.

Co se týče oblasti realitního trhu, ten dlouhodobě představuje přibližně čtvrtinu čínské ekonomiky a po dvě desetiletí zažíval oslnivý růst. Finanční problémy velkých developerů, jako jsou EvergrandeCountry Garden, však způsobily, že projekty nejsou dokončeny, kupující nemají peníze a ceny klesají. Čína také čelí dlouhodobějším otázkám ohledně svého růstového potenciálu poté, co oznámila, že počet jejích obyvatel v roce 2023 podruhé za sebou klesl, a to v důsledku rekordně nízké porodnosti a vlny úmrtí v důsledku politiky nulového počtu narozených dětí. Ta byla poprvé uvolněna v roce 2013 a tři děti jsou povoleny od roku 2021. Nyní tedy vláda přistoupí k politice opačné – bude podporovat populační růst. Národní statistický úřad uvedl, že celkový počet obyvatel Číny v roce 2023 klesl o 2,08 milionu, tj. o 0,15 %, na 1,409 miliardy. To bylo mnohem více než pokles počtu obyvatel o 850 000 v roce 2022, který byl první od roku 1961, kdy došlo k velkému hladomoru za éry Mao Ce-tunga. Úmrtnost dokonce dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1974, tedy od doby kulturní revoluce. Počet nově narozených dětí přitom klesl o 5,7.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.