V hlavní roli jed

Za posledních 20 let byl Vladimir Putin a Kreml opakovaně obviňován z útoků jedem.

Francouzsko-německá televizní stanice Arte vzhledem k úmrtí Alexeje Navalného uvedla třídílný dokument, který sleduje osudy Putinových oponentů.

„Kdo se mu postaví, je zabit, uvězněn nebo odchází do exilu,“ říká v úvodu první části William Browder, britský finančník a politický aktivista amerického původu, na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

První díl nám připomíná kauzu Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 otráven poloniem. Je zmíněno uvěznění Michaila Chodorkovskéhobombové útoky na obytné domy z roku 1999 v Moskvě a dalších městech.

Po pádu Chodorkovského se Putin zaměřil na Williama Browdera jakožto největšího zahraničního investora v Rusku a zakladatele společnosti Hermitage Capital Management. Browder se proslavil a zbohatl investováním do ruských akcií uprostřed chaosu a korupce v postsovětské ekonomice. Jeho charakteristickým rysem bylo hledání skrytých hodnot v ruských společnostech a zvyšování cen jejich akcií odhalováním špatného hospodaření a řízení firem. Jeho široce medializované kampaně za práva akcionářů a správu a řízení společností pomohly zvýšit hodnotu fondu Hermitage z 25 milionů dolarů v roce 1996 na 4 miliardy dolarů o deset let později.

Nakonec se však tento finančník narozený ve Spojených státech dostal do rozporu s ruskou vládou, která mu v roce 2005 zakázala vstup do země jako hrozbě pro národní bezpečnost. Dnes Browder tvrdí, že právě Hermitage se stala obětí trestné činnosti a úřední korupce, které stále prostupují ruskou ekonomikou. Zveřejnil obvinění, že se ruští podvodníci a vysocí vládní úředníci spolčili, aby ukradli společnosti vlastněné Hermitage, zastrašili nebo uvěznili právníky Hermitage a okradli ruskou státní pokladnu o nejméně 230 milionů dolarů.

S tímto případem souvisí právník Sergej Magnitskij, jehož uvěznění a následná smrt v roce 2009 ve vazbě vzbudila mezinárodní pozornost a podezření z porušení lidských práv.

Nová studená válka

Druhý díl s názvem „Nová studená válka“ ukazuje snahu Obamovy administrativy zapracovat na tzv. ruském resetu (Russian reset), tedy pokusu o zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem v letech 2009–2013. V této epizodě vystupuje bývalý ředitel CIA Leon Panetta a vzpomíná, jak ho jeho spolupracovníci, kteří se zabývali Ruskem, varovali: „Nesmíte Rusům věřit.“ Panetta k tomu podotkl: „Když jsem slyšel o špionech, kteří žili v naší zemi, musel jsem jim dát za pravdu.“ FBI přišla na to, že Rusko do USA propašovalo deset osob. Přitom používali metod připomínajících KGB: žili pod falešnými jmény, integrovali se v místě svého bydliště, získali důvěru svých sousedů, žili v manželství; měli děti, které chodily do místních škol atd. – prostě si vybudovali účinné krytí. Odhalení špioni byli posléze v roce 2010 vyměněni za čtyři propuštěné osoby z Ruska. Není bez zajímavosti, že jednou z nich byl Sergej Skripal. Ten byl v Rusku odsouzen za špionáž pro Velkou Británii. Po výměně špionů skončil Skripal v Anglii, kde byl v roce 2018 otráven, údajně dvěma podezřelými Rusy. Skripal a jeho dcera útok přežili.

Boris Němcov, další z Putinových odpůrců, takové štěstí neměl. Byl zastřelen na mostě nedaleko Kremlu ve věku 55 let. Němcov, liberální zákonodárce z počátku Putinova prezidentství, se podílel na vedení protestů proti zmařeným parlamentním volbám a Putinovu návratu do prezidentského úřadu v roce 2012. Rozhodně se postavil proti ruské agresi proti Ukrajině v roce 2014 a označil ji za „podlou“, „drzou“ a „škodlivou pro Rusko“. V době svého zabití pracoval se svými spolupracovníky na zprávě, která podrobně popisovala důkazy o rozsahu vměšování Moskvy do dění v sousední zemi.

Podle Vladimira Kara-Murzy bylo jedním z hlavních důvodů odtranění Němcova jeho angažmá ve věci tzv. Magnitského zákona. Několik měsíců po zabití Němcova byl v roce 2015 Vladimir Kara-Murza poprvé otráven, podruhé pak v roce 2017. Kara-Murza tvrdí, že v roce 2021 obdržel konkrétní důkazy o tom, že za jeho otravou stál stejný tým z FSB, jako v případě otrávení Alexeje Navalného.

Třetí část dokumentu se věnuje Navalnému a končí začátkem války na Ukrajině. Vladimir Kara-Murza byl 17. dubna 2023 odsouzen k 25 letům vězení.

Všechny tři díly jsou dostupné do 2. března 2024 v němčině a francouzštině (titulky: anglické, polské, francouzské, německé, italské, španělské).

***

Po smrti Navalného se manželka Vladimira Kara-Murzy obává o jeho život a vyzvala mezinárodní společenství, aby podniklo další kroky k osvobození politických vězňů v Rusku, kteří jsou podle ní jedinou alternativou k Putinovu režimu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.