Předseda Evropského parlamentu Tajani varuje: Za pět let přijdou miliony migrantů

Přečetli jsme: Vybrali jsme to nejzajímavější z rozhovoru s předsedou Evropského parlamentu A. Tajanim o otázce, která trápí jeho vlast Itálii a také celou Evropskou unii – masovou migraci.

„Musíme bojovat proti hladomoru v jejich zemích. Ostatní země musejí pochopit, že potřebujeme komplexní plán.“, řekl v rozhovoru pro italské noviny Il Messaggero předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani k otázce migrace.

Zatímco v Tallinnu ministři vnitra diskutovali o repatriacích, v Evropském parlamentu byly dány pro investice v Africe 3,3 mld. euro. Tajani k tomu uvedl, že se jedná o důležitou částku, která ale nepostačuje, pokud chceme problém skutečně řešit a bez demagogie. Co by tedy pomohlo.

Mezi námi, říká Tajani, Merkelová a Macron podceňují, jak bude Afrika vypadat za pět let. Demografický růst, klimatická změna, desertifikace, probíhající války, hlad v Somálsku a Súdánu. Dohromady to jsou faktory, které populaci pohánějí k tomu, aby odešla pryč. Když lidé ztratí naději, že mohou přežít, pak budou riskovat přechod pouště a Středozemního moře, protože je horší zůstat tam kde jsou než podstoupit obrovské riziko. A pokud se do těchto problémů nepustíme, tak brzy budeme čelit milionům lidí. Na Tallinn se neupozornilo s dostatečnou naléhavostí.

První krok kupředu byl učiněn, přiznává Tajani. Začíná se rozšiřovat vědomí, že je to evropský problém, jak uvedl estonský ministr, ale operace, které probíhají, to jsou všechno nouzové reakce. Hádáme se o to, zda zavřít či nezavřít hranice a přístavy, ale to nám nic nepomůže, pokud nepochopíme, že za pět let tu budeme mít miliony lidí, kteří se budou snažit dostat do Evropy. A bylo by neodpovědné nevidět tyto problémy a nepřipravit silné ekonomické zásahy, uvádí předseda Evropského parlamentu.

Parlament proto požaduje strategii ohledně imigrace, protože je dobré dát trochu peněz Libyi, něco na přijetí migrantů, ale tady je potřeba globální plán pro řešení a vymezení problému imigrace. Dneska se snažíme řešit problémy související s několika tisíci osobami, ale musíme mít strategii pro miliony osob. A jak Tajani odpověděl na několik konkrétních otázek?

Ale turecký koridor je uzavřen a do Německa imigranti již neproudí?

Já jsem v té době byl na makedonské hranici a není to pravda, že by hranice držela jen příliv do Německa a severní Evropy. Posloužilo to i Itálii, protože mnoho migrantů dorazilo do Bari, nebo na naše pobřeží. Nyní je potřeba zabrzdit příjezdy z Libye a probíhající iniciativy jdou tímto směrem. Ale je potřeba jít dál na jih a k tomu musíme mít miliardy eur. Dnes fond na rozvoj investuje 3,5 miliardy euro a může nastat pákový efekt v hodnotě 40- 44 miliard eur. Jenže potřebujeme asi dvacet miliard eur, abychom se dostali na efekt 200 miliard eur. Pokud to neuděláme a nebudeme investovat, říká dále Tajani, a to od příštího rozpočtu, pak problémy nevyřešíme. Jsou potřeba fondy a jejich řízení směrem k EU a OSN.

Myslíte si, že ještě působí společné koloniální „dědictví“, které brzdí části Evropy?

To si nemyslím. Jen se doposud problém podceňoval. Itálie, Francie a Německo to pochopily, ale to nestačí. Je potřeba globální strategie, protože zdi a tanky na hranicích slouží jen k tomu dát populistické odpovědi, ale problém neřeší. Místo toho musíme bojovat proti chudobě tam. Evropa má prostředky i zdroje na to, to udělat.

Jenže se to nedělá, proč?

My jako Evropský parlament jsme navrhli investovat 6,5 miliardy ze zdrojů, které státy nevyužily a které se vrátily zpět. Využili bychom je na repatriace a na země, u nichž máme zprávy o ilegálních migrantech tak, abychom země přesvědčily, aby si braly zpět ekonomické migranty.

Zavření přístavů Vás nepřesvědčí?

Jestli Německo, nebo Belgie zavřou přístavy, tak se nic nezmění. Jiné by to bylo, kdyby Francie, Španělsko, Řecko nebo Portugalsko začaly otevírat své struktury, ale to se mi zdát obtížné.

Jak je možné vzbudit větší citlivost zemí z východní Evropy, které o migrantech nechtějí ani slyšet?

Přesvědčit je, že když to budou miliony lidí, nemohou se zavřít díky tankům na Brenneru. Na hranicích mezi Řeckem a Makedonií to nebyly miliony, ale zoufalí tak, že by smetli všechno. Je to jako biblický přesun, který nezastavíme, jestliže se nyní problému nepostavíme.

Texty zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.