Investice do Afriky: Spojené arabské emiráty jako 4. největší investor

V roce 2023 dosáhly vazby mezi Emiráty a Afrikou svého vrcholu, a to především díky závazku Abú Dhabí investovat 4,5 miliardy dolarů do čisté energie na tomto kontinentu.

S celkovou částkou 60 miliard dolarů, kterou se Emiráty zavázaly investovat v letech 2012 až 2022, je tato země čtvrtým největším investorem v Africe za posledních deset let, hned za Čínou, Evropou a Spojenými státy. Spojené arabské emiráty jsou tak na prvním místě mezi investory z Perského zálivu v Africe. Přitažlivost mezi Afrikou a Emiráty je vzájemná a je spojena i s rostoucím zájmem afrických podnikatelů o tento stát Perského zálivu, kde již sídlí více než 21 000 společností z tohoto kontinentu. Přímé zahraniční investice na zelené louce ohlášené blízkovýchodními investory v Africe v posledních letech vzrostly díky ambiciózním plánům na výrobu obnovitelné energie, jako je zelený vodík, a rozvoj infrastruktury především stavby a modernizace přístavů, skladů a datových center. Podle nejnovějších údajů společnosti fDi Markets oznámily společnosti se sídlem v zemích Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), konkrétně v SAE, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu a Ománu, v loňském roce 73 projektů přímých zahraničních investic v Africe.

Investice v Africe jsou nyní přitažlivé pro mnohé světové velmoci a je to znát. Na kontinentu probíhá značné množství podnikatelských projektů. Maroko, které bude příští léto hostit fotbalový pohár CAN 2025, kupříkladu vede investiční projekt na 87 milionů eur do modernizace svých stadionů. Přípravou na CAN se země chystá zazářit na mezinárodní scéně. Kromě sportovní výzvy je cílem podpořit marockou ekonomiku, zejména v odvětví cestovního ruchu, mezi očekávané ekonomické přínosy patří tvorba pracovních míst, zvýšení cestovního ruchu a zvýšení daňových příjmů. Dalším příkladem země, kde rozvoj podnikavosti velmi signifikantní, je Angola. V tamním hlavním městě Luandě se nedávno konala první konference mladých angolských podnikatelů, kterou uspořádala organizace ANJE-ANGOLA. Zde se sešlo více než 2 000 žen, aby diskutovaly o “vedoucí úloze žen v hospodářské a sociální diverzifikaci země”. Akce se zúčastnila viceprezidentka republiky a významná bioložka Esperança da Costa a řečníci z renomovaných afrických zemí. Cíl byl ukázat podnikatelské schopnosti Angolanů a zdůraznit samostatnost a potenciál kontinentu. Na akci uzavřeny dvě významné dohody na podporu vzdělávání a rozvoje mladých podnikatelů a podpořeny mikropodniky žen s více než 4 000 financovanými projekty.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.