Politici se voličů bát nemusí

Keller bez cenzury: Jan Keller dnes píše o tom, proč se současné pětikoalice nemusí obávat, že by nevytvořila po volbách další vládu.

Miloš Zeman prohlásil na sjezdu Okamurovy SPD: „Vládní strany nejen pohrdají občany, ale bojí se jich.“ Je mi to osobně velice líto, ale obávám se, že náš bývalý prezident se opět mýlí v politice. Vzhledem ke stavu naší parlamentní i neparlamentní opozice nemají vládní strany jediný důvod obávat se občanů a voličů. Politici, které Miloš Zeman jmenoval do ministerských křesel, mohou občany v dobrém rozmaru a s naprostým klidem dále pohrdat.

Strany pětikoalice dokáží vytvořit vládní slepenec z prvků, které k sobě vůbec nepasují, a jejich voličům a sympatizantům to ve skutečnosti ani tak moc nevadí. Vládne nám uskupení, které se hlásí současně k hodnotám konzervatismu, neoliberalismu, nefalšovaného křesťanství a stejně nefalšovaného progresivismu, zvaného též neomarxismus. V přepestré paletě orientací vládních stran nechybí snad jediná barva, jediný odstín. Každý z provládních voličů si může zcela svobodně vybrat, ke kterým neslučujícím se a vzájemně si odporujícím názorům se přihlásí. Jednotlivé vládní strany jsou schopny podrážet se kroužkováním při volbách, útočit na sebe v průběhu volebního období, tu a tam se pomlouvat. Aby se po tom všem s chutí chystaly na nové volby opět SPOLU.

Proč by se měla dnešní elita u moci bát parlamentní opozice, jejíž dvě strany spojuje snad jedině vzájemná nevraživost a neskrývaná řevnivost. Andrej Babiš si nedokáže představit, že by vytvořil vládní koalici s někým, kdo na jeho stranu neustále útočí a lže o ní. Jistě má své důvody, proč to říká. Zároveň tím ovšem říká, že nepůjde do koalice s nikým. Troufá si snad na vládu menšinovou? Anebo má vytipovánu některou z pěti současných vládních stran, která na něho nebude útočit a nebude o něm lhát? Nejde jen o Babiše. Ani Alena Schillerová by s Okamurou ve vládě neseděla. Navíc se paní poslankyně domnívá, že „tento názor začíná probublávat celým poslaneckým klubem i vedením ANO“.

Měly by se tedy vládní strany obávat mimoparlamentních opozičních stran a hnutí? Je v nich rozptýleno milion hlasů krajně nespokojených občanů. A zcela spolehlivě zůstane rozptýleno i nadále. I když tyto malé strany a straničky mají k sobě programově v lecčems blíže než naprosto rozplizlá vládní koalice, vláda může zůstat docela v klidu. Pokud by někdo z této pomalu již nepřehledné protestní tříště nějakou náhodou přece jen překročil pětiprocentní hranici, čekala by ho domluva buď s Okamurou, který útočí na Babiše, anebo se stranou ANO, ve které probublává nechuť k Okamurovi.

Za těchto podmínek budou strany dnešní pětikoalice schopny i po příštích volbách vytvořit zcela spolehlivě vládu dokonce v případě, že třeba i tři z nich nedosáhnou na pětiprocentní hranici, takže by se ještě nedávno vůbec neměly šanci v parlamentních lavicích a ve vedení vrcholných orgánů usadit. Budou moci i nadále pohrdat zhruba milionem propadlých hlasů nespokojených lidí. A budou se moci dobře bavit při vzájemných útocích poslanců a poslankyň dvou velkých opozičních stran, které si nemohou přijít na jméno. Zvlášť nespokojení občané budou pravidelně zaplňovat zhruba třetinu Václavského náměstí, aby se dozvěděli, kdo z potenciálních vůdců národa nebyl pozván na podium tentokrát. Naše křehká demokracie napíše další kapitolu svých až nepříjemně poučných dějin.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.