Evropský problém zvaný Německo je zpátky

Poslední vývoj ukazuje, že Německo se přes všechny snahy nedokázalo vyrovnat s temnými historickými přízraky.

Německo je pro Evropu dlouhodobým problémem, neboť právě odtud přicházely největší hrozby pro mír, píše ve svém článku portugalský právní teoretik Boaventura de Sousa Santos. NATO vzniklo na ochranu před německou a sovětskou agresí, zatímco Evropská unie byla vytvořena kvůli nedůvěře vůči Německu. Německo však usilovně pracovalo na tom, aby se etablovalo jako mírumilovná a etická země. Řešení imigrační vlny Angelou Merkelovou ukázalo historickou odpovědnost Německa. Přesto v Německu stále přetrvávají zásadní problémy a Německo stále pronásledují dva přízraky.

Porážka způsobená Německu Ruskem ve druhé světové válce je opakujícím se přízrakem německých dějin, který se zdál být neutralizován Ostpolitik Willyho Brandta. Válka na Ukrajině však ukázala, že tomu tak není. Podpora, kterou Německo poskytlo snaze Spojených států neutralizovat Rusko, aby se mohly angažovat v Číně, vedla k odklonu od skutečné touhy po míru. Nedávná odhalení německých vojenských plánů na Krymu naznačují přípravu na válku, která daleko přesahuje dodávky zbraní Ukrajině. Navzdory propagandě ale Rusko ve válce vítězí, kdežto poválečná prosperita Německa se bude obnovovat dlouho. USA se z Ukrajiny stáhnou (podobně jak to udělaly v případě Afghánistánu, Iráku, Sýrie nebo Libye), a podle autora se rukojmím důsledků stane Evropa. Německo a Evropa si musí uvědomit, že dějiny se opět obrátily zpět na Východ.

Reakce Německa na holocaust a jeho podpora práva Izraele na obranu je pochopitelná z důvodu historické viny, píše o druhém přízraku německých dějin Sousa de Santos. Poněkud nepochopitelný je však extrémní postoj Německa vůči jakékoli kritice Izraele a její označování za antisemitismus. Německý kancléř neustále obhajuje kroky Izraele navzdory pokračujícímu násilí. Protesty proti genocidě v Gaze jsou zakázány a němečtí Židé, kteří kritizují politiku Izraele, jsou cenzurováni. Imigrantům podporujícím Palestinu hrozí deportace a zahraničním návštěvníkům, kteří s určitou nestranností vstupují do veřejných diskuzí o palestinském problému, je vstup do země zakázán.

Boj proti antisemitismu je více než legitimní a nutný, ale bránit se mu tímto způsobem znamená živit autoritářství, xenofobii a islamofobii a v konečném důsledku i antisemitismus. Znamená to souhlas s přesvědčením izraelského státu o méněcennosti Palestinců, které ospravedlňuje vyhlazování a etnické čistky. Znamená to také bianko šek velmi neoblíbenému izraelskému premiérovi, který tváří v tvář zločinům, ze kterých je obviněn, vidí pokračování a protahování války jako jedinou možnost svého politického přežití.

Šokující je, že Německo normalizuje genocidu v Gaze, což evokuje jeho zločiny z minulosti. Dnešní spoluvina může pramenit z podvědomé touhy ospravedlnit předchozí zvěrstva. Kolektivní nevědomí skrývá motivy, o kterých rozum vůbec neví, končí autor.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.