Čínský bezpilotní letoun dosáhl nových výšek při doručování zásob na Mount Everest a odvozu odpadu

Čínská technologická společnost dokončila na Mount Everestu první úspěšné testy doručování zboží pomocí dronů, které přepravovaly náklad mezi tábory a odstraňovaly odpad, který na hoře zanechali horolezci ve výškách nad 6 000 metrů.

Tento výkon výrobce dronů DJI by mohl jednoho dne snížit nároky na místní nepálské průvodce, kteří podnikají zrádné výstupy, aby odstranili tuny odpadků pohozených tisíci horolezci, a dokonce doručit lidem v nouzi životně důležité zásoby, informovaly noviny South China Morning Post.

Nedávno společnost DJI oznámila, že její dron FlyCart 30 v dubnu dokončil test, při kterém dopravil 15 kg kyslíkových lahví a dalších zásob z jižního základního tábora Everestu ve výšce 5 364 m do tábora 1 o 700 m výše a poté se vrátil do základního tábora se stejnou váhou odpadu.

Během cesty tam a zpět – uskutečněné při teplotách pod bodem mrazu a silném větru – dosáhl dron maximální výšky téměř 6 200 metrů a podle společnosti mu stále zbývalo 43 % energie v baterii.

„Schopnost bezpečně přepravovat vybavení, zásoby a odpad pomocí dronu má potenciál revolučně změnit logistiku horolezectví na Everestu, usnadnit úklid odpadků a zvýšit bezpečnost všech zúčastněných,“ uvedla v tiskové zprávě společnosti Christina Zhangová, ředitelka podnikové strategie společnosti DJI.

Na Mount Everest, který se rozkládá na hranici mezi Čínou a Nepálem, se každoročně vydávají tisíce horolezců usilujících o dosažení jeho vrcholu ve výšce více než 8 800 metrů nad mořem.

V roce 2023 se na nejvyšší hoře světa uskutečnilo více než 6 600 úspěšných výstupů, přičemž každý horolezec po sobě na svazích zanechal odhadem 8 kg odpadků. Navzdory úklidovým kampaním začala být hora považována za „nejvyšší skládku odpadků na světě“, uvedla společnost DJI.

Za posledních 70 let se na hoře nahromadilo odhadem 140 tun odpadu, uvádí DJI s odvoláním na Nepali Times. Úkol uklidit odpadky byl svěřen místním nepálským průvodcům, kteří často riskují své životy při transportu prázdných kyslíkových lahví, opuštěných stanů, obalů od potravin a lidského odpadu.

Aby mohli šerpští průvodci přemístit odpad z tábora 1 do základního tábora, musí překonat ledopád Khumbu, který je jedním z nejobtížněji překonatelných úseků hory. Zatímco chůze tímto náročným terénem zabere dle horského průvodce 6 až 8 hodin, dron dokáže urazit zpáteční cestu ze základního tábora do tábora 1 za pouhých 12 minut, uvedla společnost.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.