Čína vyváží na globální Jih. Květnová čísla překonala očekávání

Země zřejmě dosáhne vládního cíle 5% ekonomického růstu. Vývoz na vyspělé trhy spíše stagnuje.

Růst čínského vývozu v květnu překonal očekávání, když se meziročně zvýšil o 11,2 % v jüanech a o 7,6 % v amerických dolarech, píše v článku pro Asia Times americký analytik David P. Goldman. To naznačuje, že Čína pravděpodobně dosáhne vládního cíle 5% růstu pro rok 2024.

Růst vývozu se týkal převážně zemí globálního Jihu, vývoz na rozvinuté trhy zůstával podle nových dat pomalý.

Silný růst vývozu podle článku vykázaly země ASEANu a Brazílie. Navzdory obavám z čínské „nadbytečné kapacity“ roste na globálním Jihu poptávka po čínských výrobcích, jako je telekomunikační infrastruktura, levné elektromobily, solární panely a ocel.

Čínský vývoz na vyspělé trhy dosáhl vrcholu v době konjunktury Covidu-19 v důsledku prudkého nárůstu poptávky po elektronice pro domácnost, ale nyní se ustálil na nižší úrovni let 2018-2019.

Spotřebitelská poptávka v Číně vykazuje určité zlepšení, dochází k mírnému oživení prodeje domů a zvyšují se výdaje za domácí spotřebiče a automobily. Mezinárodní měnový fond nedávno zvýšil prognózu růstu Číny v roce 2024 na 5 %.

Původní článek obsahuje řadu grafů – doporučujeme navštívit zde (anglicky).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.