Turecko a Čína zaujímají nový diferencovaný přístup k ujgurské otázce a více akcentují prohlubování hospodářských vazeb obou zemí.
Nedávná návštěva tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v Číně zlepšila diplomatické vztahy i obchodní a investiční vazby a posunula Turecko blíže ke vstupu do bloku BRICS, napsal Scott Foster na stránkách novin Asia Times. Jeho článek shrnuje hlavní body jednání obou stran v Číně.
V Pekingu se turecký šéfdiplomat setkal s ministrem zahraničí Wang Y a dalšími představiteli, během návštěvy Urumči a Kašgaru pak navrhl řešení ujgurské krize. Turecko je domovem mnoha Ujgurů, kteří uprchli před pronásledováním v Sin-ťiangu, zatímco USA a EU využily tábory k odsouzení stavu lidských práv v Číně. Fidan navštívil mešity a Velký bazar v Urumči a Kašgaru, kde se věnoval místním dětem.
Turecká státní tisková agentura Anadolu uvedla, že Turecko považuje turkické Ujgury za spojovací článek mezi Čínou a islámským světem. Turecko rovněž vyjádřilo podporu čínské politice jedné Číny, územní celistvosti a svrchovanosti.
Obě strany rovněž zdůrazňují význam vzájemného respektu a vystupují proti zahraničnímu vměšování do vnitřních záležitostí. Přestože je Turecko druhým největším obchodním partnerem, objem obchodu s Čínou je nevyvážený: Turecko dováží zboží v hodnotě 44,9 miliardy dolarů, ale vyváží pouze 3,3 miliardy dolarů. Turecko se snaží tento deficit snížit zvýšením vývozu zemědělských produktů a potravin a přilákáním většího počtu čínských turistů. Čína je otevřena rozšíření dovozu a posílení spolupráce v různých oblastech, včetně letectví, píše dále Foster.
Náměstek tureckého ministra energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar zdůraznil potenciál pro zvýšení čínských investic v Turecku. Zdůraznil rovněž soulad mezi tureckým projektem Středního koridoru a čínskou iniciativou Pásmo a cesta. Střední koridor neboli Transkaspická mezinárodní dopravní cesta představuje alternativní obchodní trasu mezi Evropou a Čínou přes Turecko, Gruzii a Ázerbájdžán. Jeho cílem je odbavit více zboží než severní trasa přes Rusko.
Kromě toho se jednání mezi Bayraktarem a čínskými představiteli zaměřila na spolupráci v oblasti jaderné a obnovitelné energie, těžby a nerostných surovin. Turecká a čínská strana podepsaly memorandum o porozumění v oblasti energetiky a jednání se týkala témat, jako jsou jaderné elektrárny, malé modulární reaktory, vodíková energie a zařízení na skladování energie.
Ministr zahraničí Hakan Fidan zdůraznil nezávislý postoj Turecka a jeho snahu o hledání nových možností spolupráce s partnery, jako je BRICS. Fidan plánuje zúčastnit se červnového zasedání ministrů zahraničí zemí BRICS. BRICS vyzval Saúdskou Arábii, Etiopii, Írán, Spojené arabské emiráty a Argentinu, aby se v roce 2023 staly plnoprávnými členy, přičemž Argentina tuto nabídku odmítla. O členství požádaly i další země včetně Turecka, přičemž začlenění Turecka by bylo významné vzhledem k jeho velké ekonomice a mezinárodnímu vlivu. Turecko se rovněž připojilo k programu Mezinárodní lunární výzkumné stanice. Kromě toho Fidan ocenil podporu Číny dvoustátnímu řešení v Gaze a jejich společnou dohodu o nastolení míru na Ukrajině.
Psali jsme:
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.