Konžský prezident na návštěvě Moskvy prohlubuje vztahy

Cesta prezidenta Konžské republiky Denise Sassou Nguessa do Ruska se nese ve znamení partnerství a ekonomického spojenectví.

Rusko dále pokračuje na posilování vztahů s africkými zeměmi v rámci hospodářské spolupráce. Jednou ze zemí, se kterými RF udržuje nadstandardní vztahy, je Konžská republika. Brazaville je jedním z nejvěrnějších spojenců Moskvy v Africe a obě země udržují vztahy na nejvyšší úrovni. Jednání konžské delegace s prezidentem Vladimirem Putinem probíhají od 27. června v Moskvě, prezident Sassou Nguessa v Rusku zůstává hned 5 dní. Návštěva navazuje na předchozí pobyt ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který ve dnech 3.-4. června v Konžské republice jednal s prezidentem země. Hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi jsou již tradiční. Ruské společnosti jsou v Kongu přítomny v ropném, těžebním a vojenském sektoru.

Prezidenti obou zemí intenzivně jednali již loni, a to na rusko-africkém summitu v Petrohradu 29. července 2023. Ruský vůdce tehdy poznamenal, že přední ruské společnosti, jako jsou Lukoil, Yandex a Rosatom, v Konžské republice “efektivně pracují” a v budoucnu se očekává zahájení řady rozsáhlých projektů. Sassou-Nguesso zase vzpomínal na svou cestu do bývalého Sovětského svazu v minulosti a vyzdvihl “dlouhou tradici přátelství a spolupráce” mezi Ruskem a Keňou. Na aktuální cestě do Ruské federace se Sassou Nguesso setkávává se svým ruským protějškem, po příletu na jedno z letišť v hlavním městě ho vítá čestná stráž a užívá si velké pocty. Oba představitelé pak v těchto dnech jednají o hospodářství, obchodu, energetice a také o bezpečnostní spolupráci. Jde o druhou cestu Sassou Nguessy do Ruska během necelého roku. Rusko stále intenzivněji uzavírá dohody a investuje do afrických zemí, jednak ve snaze čelit západním sankcím a izolaci kvůli válce na Ukrajině a jednak díky vzájemné výměně potřebných surovin a zdrojů. Řada afrických zemí pro změnu naopak zaujala neutrální postoj ke konfliktu na Ukrajině a vyzývá k příměří a mírovým jednáním s Ruskem.

Ilustrační foto: The Kremlin, Moscow, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.