Hlavním důvodem jsou vážné chyby regionálních i národních vlád, které roky zanedbávají vodní hospodářství.
Luca Cammarata i další farmáři ze sicilského vnitrozemí čelí velkému suchu, kvůli kterému je jeho farma neúrodná a jeho 200 koz bojuje o obživu. O suchu na Sicílii napsal deník Guardian. Na Sicílii několik měsíců neprší, krajina připomíná měsíční povrch a jediným zdrojem vody je kalný rybník. Cammarata se obává, že bude muset svůj dobytek vybít a farmu zavřít. Toto sucho je součástí širšího problému, na Sicílii došlo od roku 2003 k poklesu srážek o více než 40 % a na ostrově se rozšiřuje poušť. Vláda sice vyhlásila stav nouze, ale nevyčlenila pro region dostatečnou pomoc.
Podle Christiana Muldera, profesora ekologie a klimatické nouze, se do roku 2030 stane třetina území Sicílie pouští. Mulder z této budoucnosti viní vážná selhání regionálních a národních úřadů a upozorňuje, že pás směřující k sicilskému průlivu je odsouzen k dezertifikaci. Staré akvadukty, které kdysi postavili Arabové, již nejsou udržovány ani modernizovány, a desetiletí špatného hospodaření s vodními zdroji se projevují. Tradičně se pitná voda získává z podzemních vodonosných vrstev (akviferů) a voda pro zemědělství se skladuje v nádržích postavených v polovině minulého století – oba systémy jsou závislé na stále vzácnějších zimních srážkách. Zanedbaná údržba vedla ke zhoršení stavu zavlažovací sítě na ostrově.
V říjnu 2023 zažila Sicílie nejteplejší říjen za posledních 100 let, teploty se pohybovaly mezi 28 a 30 °C a dosahovaly až 34-35 °C. Skutečný problém však nastává v létě, kdy teploty dosahují spalujících 48 °C, což vede k ničivým požárům, které ničí zdejší vegetaci. V loňském roce způsobily požáry škody za více než 60 milionů eur a zdecimovaly 693 hektarů lesů. Sicílie, Malta a Španělsko patří mezi středomořské regiony nejvíce postižené suchem, přičemž IPCC OSN předpovídá v příštích desetiletích nárůst vln veder a sucha. Mimořádné klimatické podmínky již v Itálii vedly k poklesu zemědělské produkce o 1,8 %, přičemž produkce vína se snížila o 17,4 % a produkce ovoce o 11,2 %. Největší italské sdružení zemědělců Coldiretti sice svým členům pomáhá nákupem vody na doplnění umělých jezer, ale je zapotřebí větší podpory.
V několika sicilských provinciích byl zaveden příděl vody, což vedlo k uzavření podniků a více než milion lidí přišlo o tekoucí vodu. Národní asociace zemědělských vodohospodářů uvádí, že některé zásobníky pitné vody byly v březnu naplněny pouze z 10 %. Je to důsledek mimořádné klimatické situace, která ohrožuje tradiční středomořské plodiny a nutí pěstitele přecházet na tropické alternativy. Na Sicílii se zdvojnásobila produkce avokáda, manga a papáji a v botanické zahradě v Palermu vykvetla původní africká rostlina welwitschie podivná. Rodina Morettino úspěšně pěstuje kávu na malém pozemku a usiluje o založení nejsevernější kávové farmy na světě právě na Sicílii. Navzdory rostoucím teplotám však v této oblasti spadne mnohem méně srážek než v typických tropických oblastech.
Celý článek zde (anglicky)
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.