Trumpův spojenec Bannon je ve vězení za pohrdání Kongresem

Bývalý Trumpův hlavní stratég Steven Bannon odmítl spolupracovat na vyšetřování událostí 6. ledna.

Dlouholetý spojenec bývalého prezidenta Trumpa a jeho bývalý stratég Steve Bannon nastoupil do federální věznice k vykonání čtyřměsíčního trestu za to, že se vzepřel předvolání Kongresu ohledně útoku na Kapitol.

Bannon dorazil 4. července do federálního nápravného zařízení v Danbury ve státě Connecticut, kde byl vzat do federální vazby. Označil se za „politického vězně“, získal podporu Donalda Trumpa a kritizoval demokraty, včetně generálního prokurátora Merricka Garlanda. Před věznicí se shromáždila malá skupina příznivců, zatímco Bannon a poslankyně Marjorie Taylorová Greeneová promluvili na tiskové konferenci.

Bannon byl až do pátečního zamítnutí odvolání proti rozsudku téměř dva rokyna svobodě, nyní dostal příkaz dostavit se do vězení. Byl odsouzen ve dvou bodech obžaloby za pohrdání Kongresem, protože nespolupracoval s Výborem 6. ledna. Bannon se bude odvolávat znovu, republikáni totiž zpochybňují legitimitu celého výboru. Další Trumpův poradce Peter Navarro byl rovněž odsouzen za pohrdání soudem a v březnu nastoupil do výkonu trestu poté, co Nejvyšší soud zamítl jeho odvolání.

V New Yorku Bannon čelí obvinění z trestného činu klamání dárců financujících hraniční zeď. K trestným činům, včetně praní špinavých peněz a podvodu, se nepřiznal a tento soudní proces byl odložen na září. Trump mu před odchodem z funkce udělil milost, jeho spoluobvinění omilostněni nebyli.

Psali jsme: 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.