Čínský výrobce elektromobilů postaví továrnu v Turecku, vyhne se tak clům EU

Největší světový výrobce elektromobilů z Číny expanduje. BYD chce postavit továrnu v Turecku, ze které bude dodávat i do Evropy.

V pátek 5. července 2024 zavedla EU předběžná sankční cla na dovoz elektromobilů z Číny. V reakci na to chce nyní společnost BYD postavit v Turecku závod, informoval portál Merkur. Oznámili to Mehmet Fatih Kacir, turecký ministr průmyslu a technologií, a Wang Chuanfu, zakladatel a prezident společnosti BYD. Příslušná dohoda mezi partnery byla podepsána 8. července v Istanbulu za přítomnosti prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podle tureckého ministerstva průmyslu a technologií hodlá společnost BYD v Turecku investovat jednu miliardu dolarů. Továrna bude vyrábět 150 000 elektromobilů a plug-in hybridů ročně, přičemž výroba by měla být zahájena již koncem roku 2026. Plánuje se rovněž vybudování výzkumného a vývojového centra pro technologie udržitelné mobility. Celkem má vzniknout 5 000 nových pracovních míst.

V pozadí stojí skutečnost, že automobily vyrobené v Turecku mají preferenční přístup na evropský trh v rámci celní unie, která vznikla v roce 1995. Továrna v Turecku tak čínské společnosti pomůže obejít nová cla EU.

Díky Turecku tak pokračuje společnost BYD ve svém expanzivním kurzu do zahraničí. Minulý týden BYD otevřela továrnu v Thajsku. Další závody jsou plánovány v Maďarsku a Brazílii.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Ganesh Mohan T, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.