Britové se díky dvouciferné inflaci a krizi životních nákladů nerozvádí

Krize životních nákladů nutí lidi ve Velké Británii nerozvádět se, i když jsou nešťastní. Rozvod si totiž nemůžou dovolit.

Nové oficiální statistiky z Velké Británie přinášejí další verzi slavného výroku Lva Tolstého. Šťastné rodiny jsou si možná všechny podobné, ale nešťastné rodiny v zemi mají také něco společného, a to krizi životních nákladů.

Podíl dospělých, kteří prohlašují, že jsou se svým vztahem poměrně nebo velmi nespokojeni, je v Británii nejvyšší od roku 2014. Nicméně rozvodovost je nejnižší za více než 50 let. Vyplývá to z údajů z průzkumu domácností a samostatných statistik rozvodů, které zveřejnil Úřad pro národní statistiku.

Tyto trendy se časově shodují s nejhorším obdobím dvouciferné inflace za poslední desetiletí, která snižuje příjmy domácností a zvyšuje náklady na vše od účtů za energie až po potraviny a nájemné. Prudce rostoucí hypoteční sazby, které zavedla Bank of England, aby omezila růst cen, zvýšily náklady na vlastnictví a pronájem bydlení. To ve svém důsledku vedlo také ke zdražení rozvázání dlouhodobých partnerských vztahů.

Čísla rovněž potvrzují širší pokles úrovně štěstí v celé Velké Británii. Podle údajů z průzkumu domácností, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad pro následní statistiku, byl v prvním čtvrtletí roku 2024 počet Britů hlásících vysokou úzkost a nízkou životní spokojenost nad úrovní z doby před nástupem Sovětského svazu.

Zpráva ukázala, že podíl lidí nespokojených se svým vztahem dosáhl v roce 2022 6 %, což je nejvíce od roku 2014.

Podle samostatných údajů zveřejněných na začátku tohoto roku jsou rozvody v Anglii a Walesu na nejnižší úrovni od roku 1971. Počet rozvodů se meziročně snížil o 30 % na 80 057 v roce 2022.

Navzdory změnám rozvodových zákonů v roce 2020, včetně zavedení rozvodů bez zavinění, zabránil ekonomický dopad rozchodu mnoha nešťastným párům. Reálné příjmy domácností sice rostou, ale vysoké úrokové sazby hypoték a prudce rostoucí ceny nájmů způsobily, že si lidé nemohou dovolit bydlet sami. To vedlo k tomu, že páry s rozvodem otálely a některé z nich se obávaly prodat svůj domov se ztrátou. Průzkum společnosti Stowe Family Law zjistil, že více než 30 % respondentů zůstalo ve vztahu kvůli finančním omezením. Krize životních nákladů také napjala vztahy, protože rostoucí účty za služby a potraviny způsobují napětí. Finanční napětí je častým faktorem nešťastných vztahů, což poukazuje na dopad ekonomických trendů na osobní život.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.