Francouzská politika se po týdnech věnovaných sportu vrátila do mrtvého bodu. Prezident Macron vybírá premiéra, který by uklidnil všechny soupeřící frakce vzešlé z červnových předčasných voleb.
Patová situace ve Francii nepřestává. Výběr premiéra, který by dokázal uspokojit Macronův centristický tábor, levicovou alianci a krajně pravicové Národní shromáždění, se ukazuje jako složitý, ne-li nepřekonatelný problém. Po několika dnech politických jednání, která po hlasování 7. července nikam nevedla, vyhlásil Macron na dobu konání her politické příměří a dal si čas na jmenování premiéra zhruba do poloviny srpna. Macron se odebral do svého prezidentského útočiště na francouzské Riviéře, zatímco politici spřádali plány, jak ven z krize. Nyní se Macron bude muset rozhodnout. V rozhovoru pro deník L’Equipe prozatím řekl: “Všichni, kdo nevěřili v konání her, se mýlili”. “Často, když zapnete televizi nebo si přečtete noviny, se mluví o úpadku. Francouzi znovu objevili, že společně dokážou velké věci.” Prezident byl s průběhem her spokojený a vyjádřil naději, že se mu podaří využít této dobré vůle a dobré nálady v zemi k překonání politických rozporů.
Macron zatím ignoruje kandidáta, na němž se dohodla levicová aliance Nová lidová fronta, která se ve volbách umístila na prvním místě, ale zatím se nepokusila oslovit ostatní strany, aby získala většinu. Navzdory snahám o posílení jejího profilu zůstává vybraná kandidátka Lucie Castetsová politickou neznámou a její snahy o proniknutí do nejvyšších pater politiky se nesetkávají s odezvou. Emmanuel Macron k situaci dodal, že hlasování přineslo Národní shromáždění, jehož “těžiště je ve středu nebo v pravém středu.” Ať už Macron jmenuje kohokoli, čeká ho nelehký úkol, neboť v době, kdy je Francie pod tlakem Evropské komise a dluhopisových trhů, aby snížila svůj schodek, je na prvním místě schválení rozpočtu země na rok 2025 parlamentem. “Pokud se Macron pokusí jmenovat jakousi pravicovou vládu, nebude žádný rozpočet,” vyhrožuje Eric Coquerel, levicový šéf finančního výboru v parlamentu. I když Macronova domácí situace zůstává chmurná, Olympijské hry posílily jeho mezinárodní postavení. Michael Payne, bývalý šéf marketingové agentury MOV, uvedl, že prezident je ze zahraničí vnímán jako “vůdce, který splnil úkoly.” Macron měl podle něj vyhlásit vyhlásit předčasné volby až po Olympiádě s tím, že „v době, kdy rodiny stály ve frontě na selfie s olympijskou pochodní nebo si pořizovaly chlupaté červené maskoty, bylo těžké najít někoho, kdo by chtěl mluvit o politice.“