Středoasijská země „nebude slepě následovat sankce“, pokud se dotknou domácích společností, které působí jako významní zaměstnavatelé ve svém regionu, sdělil americké tiskové agentuře Bloomberg Serik Jumanğarin, místopředseda kazašské vlády a ministr obchodu a integrace. „Nedovolíme, aby naši vlastní výrobci byli vyloučeni z obchodu,“ řekl Jumanğarin.
Jedná se o jasnou změnu rétoriky kazašské vlády vůči Západu, upozornily noviny Berliner Zeitung. Ačkoli se Kazachstán vyslovil proti sankční kampani vedené USA kvůli ruské invazi Kremlu na Ukrajinu v únoru 2022, vysocí úředníci jako Jumanğarin dříve tato omezení veřejně nezpochybňovali – a to ani v rozhovorech s americkými médii.
Tato změna odráží snahu Kazachstánu – rozlohou největší vnitrozemské země na světě – získat přístup na globální trhy pro svůj vývoz komodit a zemědělských produktů. Země však čelí rostoucím výzvám, protože nedaleké ekonomiky Ruska a Íránu se staly ekonomikami s největším počtem sankcí na světě.
Kazašské banky a společnosti se dostávají pod rostoucí tlak zejména ze strany USA, protože Washington hrozí ruským obchodním partnerům a zejména bankám ve třetích zemích tzv. sekundárními sankcemi. Jedná se o sekundární odvetná opatření za pomoc při obcházení sankcí.
Již v říjnu 2023 však ministerstvo obchodu země na svých vlastních internetových stránkách jasně uvedlo, že v souvislosti se sankcemi neexistují žádné zákazy vývozu zboží do Ruska: „Regulace obchodních vztahů mezi Kazachstánem a Ruskem probíhá v plném souladu s ustanoveními Smlouvy o Euroasijské hospodářské unii.“