Etiopie a Somálsko pokročily v řešení územního sporu o přístup k moři

Etiopie a Somálsko pokročily v úsilí o urovnání sporu, který vyvolala dohoda Etiopie s odštěpeneckým regionem Somaliland.

Somaliland je bývalá britská kolonie ležící u Adenského zálivu, která vyhlásila nezávislost na Somálsku. Tu však neuznává žádná země. Somaliland přitom přitahuje značné zahraniční investice, mimo jiné díky strategickému přístavu Berbera. Dne 1. ledna 2024 Somaliland oznámil, že souhlasil s pronájmem půdy Etiopii za účelem výstavby námořního zařízení na svém pobřeží výměnou za to, že Etiopie uzná jeho státnost. Tato dohoda rozzlobila Somálsko, které považuje Somaliland za součást svého území a obává se, že Etiopie bude zasahovat do jeho suverenity. Zvýšení napětí mezi oběma africkými zeměmi tedy trvá již od začátku roku, kdy Somálsko odsoudilo tzv. memorandum o porozumění uzavřené mezi Etiopií a Somalilandem jako narušení své svrchovanosti a územní celistvosti. Podle dohody by totiž Somaliland pronajal Etiopii 20kilometrový úsek půdy podél svého pobřeží za účelem zřízení základny námořních sil. Etiopie, jejíž počet obyvatel se odhaduje na více než 120 milionů, je nejlidnatější (sice chudou, avšak rychle ekonomicky rostoucí) vnitrozemskou zemí na světě. Podle dohody by na oplátku Etiopie uznala nezávislost Somalilandu. Somálsko prohlásilo, že je připraveno jít kvůli tomu do války, protože považuje Somaliland za součást svého území.

Ke sporu se vyjádřil turecký ministr zahraničí Hakan Fidan v souvislosti s dohodou Etiopie s regionem Somaliland. Na závěr druhého kola rozhovorů mezi ministry zahraničí Somálska a Etiopie zprostředkováváných Tureckem jako mediátorem ve videoposelství uvedl: „S potěšením mohu oznámit, že počet a rozsah otázek, o nichž jsme jednali, se ve srovnání s prvním kolem výrazně zvýšil. Mohli jsme se zaměřit na detaily a technické detaily konkrétních kroků.“ Fidan věří, že společné a konstruktivní řešení sporu dvou afrických zemí je na dosah a po boku svých protějšků z Etiopie a Somálska dodává, že třetí kolo rozhovorů se uskuteční 17. září. Další  podrobnosti o jednáních turecký politik neuvedl, předchozí týden však novinářům řekl, že navrhl dohodu, která by Etiopii zajistila přístup k moři přes Somálsko. Na oplátku by Etiopie uznala územní celistvost a politickou svrchovanost Somálska. Etiopští představitelé prozatím deklamovali přání Etiopie „zajistit si spolehlivý přístup k moři a z moře“. „Těšíme se na pokračující spolupráci, která nám nakonec pomůže vyřešit současné neshody a obnovit normální vztahy,“ uvedli. Turecko má dobré hospodářské a obchodní vazby s Etiopií a úzké vztahy navázalo také se Somálskem, kdy nedávno podepsalo dohody směřující ke spolupráci v oblasti obrany a těžby ropy a plynu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.