Napětí mezi EU a Norskem kvůli rybolovným kvótám roste

Členské státy a evropský rybářský průmysl kritizují Norsko za to, že si jednostranně přivlastňuje kvóty na některé druhy ryb, a vyzývají Evropskou komisi, aby přijala obchodní sankce na ochranu evropského trhu.

Na pondělním zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (23. září) členské státy vyzvaly Evropskou komisi, aby proti Norsku zakročila kvůli překračování kvót na některé pelagické druhy, jako je makrela obecná, uvedl portál Euractiv.

Od brexitu je řada populací řízena trojstranně EU, Norskem a Spojeným královstvím. V loňském roce Norsko jednostranně překročilo kvóty.

Dne 17. června 2024 podepsaly Spojené království, Norsko a Faerské ostrovy třístrannou dohodu o kvótách makrely obecné na roky 2024, 2025 a 2026. Podíl Norska je téměř o 38 % vyšší než v letech 2014 až 2018, což pobouřilo evropský rybářský průmysl.

Norsko rovněž snížilo sdílené kvóty EU na Špicberkách (Severní ledový oceán) a nárokuje si výhradní přístup do těchto vod, což vedlo k diplomatické roztržce mezi oběma partnery.

Podle Poradního sboru pro pelagické druhy (PELAC), který radí Evropské komisi a členským státům v oblasti řízení rybolovu, tyto praktiky ohrožují udržitelné řízení populací a jsou v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu, a zejména s Úmluvou o ochraně ohrožených druhů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.