Jihoasijská země se stále potýká s nejhorší finanční krizí za poslední desetiletí. V referendu hlasuje o úsporných opatřeních, která loni zavedl Mezinárodní měnový fond (MMF).
V rozhodování figurují 3 muži: stávající prezident Ranil Wickremesinghe a jeho dva nejbližší soupeře, Anuru Kumaru Dissanayakeho a Sajitha Premadasu, kteří chtějí novou dohodu s věřitelem se sídlem ve Washingtonu. Wickremesinghe je jednou z dominantních politických sil na Srí Lance od získání nezávislosti země v roce 1948. Možnost půjčky od MMF ve výši 2,9 miliardy dolarů si on a jeho příznivci velmi pochvalují. Srílanská ekonomika na tom není vůbec dobře, kdy zažívala obrovskou krizi nedostatku a drahoty již od roku 2022. Zastánci MMF a půjčky poukazují na prognózy MMF, kdy se očekává, že poměr dluhu Srí Lanky k HDP (hrubému domácímu produktu) klesne ze 128 % HDP v roce 2022 na něco málo přes 100 % v roce 2028.
Odpůrci zadlužení jsou však skeptičtí. Ahilan Kadirgamar, srílanský ekonom, se děsí nákladů na obsluhu dluhu. „Nedávné finanční dohody byly spojeny s analýzou MMF o udržitelnosti dluhu v roce 2023, která byla chybná,“ říká Kadirgamar. „Neposkytla dostatečné odpuštění dluhu a vyžaduje, aby byl dluh splácen prostřednictvím vysokých rozpočtových přebytků, což znamená menší výdaje na veřejné služby.“ Fiskální saldo Srí Lanky se dostalo ze schodku 3,7 % HDP v roce 2022 do přebytku 0,6 % v roce 2023, což bylo podle ekonoma způsobeno menšími výdaji na infrastrukturní projekty a nízkým daňovým základem, kde výběr daní jako podíl na HDP na Srí Lance je to přibližně 8 %, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Kadirgamar uvedl, že „roky liberální politiky volného trhu“ a „katastrofální rozpočet na rok 2019“ podkopaly fiskální stabilitu. „Ať už volby vyhraje kdokoli, měl by se zaměřit na revizi dohody s MMF a zavedení daně z bohatství,“ řekl. „Oživení Srí Lanky je stále křehké. „Obávám se však, že při současné trajektorii se Srí Lanka v budoucnu dostane do opakovaného defaultu. Je načase udělat si doma pořádek,“ tvrdí Kardigamar.