Nový prezident Etiopie nahradil první ženu v čele státu

Obě komory etiopského parlamentu zvolily Taye Atske Selassieho, dosavadního nejvyššího diplomata země, novým prezidentem. Svou přísahu složil v pondělí 7. října.

Selassimu byla moc předána odstupující prezidentkou země, Sahle-Work Zewdeovou, která byla zvolena před šesti lety. Taye je zkušený diplomat, působil zejména jako stálý velvyslanec Etiopie při OSN v New Yorku. Před svým odchodem z funkce zveřejnila odstupující prezidentka Sahle-Work na sociální síti X krátký a poněkud záhadný vzkaz, v němž naznačila, že je nešťastná a že poslední rok mlčela a jen netrpělivě očekávala konec svého funkčního období. Objevily se také zprávy, že je prezidentka frustrovaná na základě roztržek mezi ní a premiérem Abiyem Ahmedem. V Etiopii má prezident převážně ceremoniální funkci, výkonná moc náleží premiérovi a vládě.

Během svého prezidentství Zewdeová několikrát vyzvala k míru v celé zemi. Zabývala se současnými konflikty v regionech OromiaAmhara (v Amhaře bojují federální síly s místní milicí, což vedlo ke stovkám mrtvých a obvinění bezpečnostních sil ze spáchání zločinů proti lidskosti), byla však kritizována za to, že více nemluvila o genderově podmíněném násilí během dvouleté občanské války v Tigray. Situaci v Etiopii komentoval předseda Africké unie, který prohlásil, že“ Komise Africké unie nadále podporuje Etiopii na její cestě k prohloubení demokracie a udržitelného rozvoje.“ Zewdeová rovněž bývala funkcionářkou Africké unie, kdy působila jako zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN při Africké unii, na tuto funkci však rezignovala, aby se v roce 2018 zapsala do historie jako první žena v roli prezidentky Etiopské federativní demokratické republiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.