Otázka, kdo platí kolik daní, se v Itálii stává stále výbušnější. Jak dlouho může země vydržet, když daňové břemeno dopadá na nepatrnou menšinu občanů?
Vláda premiérky Giorgie Meloniové navzdory vysokému veřejnému dluhu snižuje daně a příspěvky na sociální zabezpečení pro osoby s nízkými příjmy; v posledním rozpočtovém zákoně navíc omezila daňové úlevy pro osoby s vysokými příjmy, upozornily noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Podle studie nadace „Itinerari previdenziali“, která je spojena se zaměstnavateli, nese daňové břemeno jen malá část obyvatelstva. Navzdory nízké míře nezaměstnanosti, která nedosahuje ani 7 %, uvádí dobrých 45 % všech Italů, že nemají žádné příjmy, což znamená, že neplatí žádné daně, píše milánská nadace na základě oficiálních údajů italského ministerstva financí. To je ve srovnání s průmyslovými zeměmi vysoké číslo.
V poslední době se situace skutečně zlepšila, neboť v roce 2022 zaplatilo alespoň jedno euro na dani z příjmu „Irpef“ 32,4 milionu Italů, což je o dobrý milion lidí více než v předchozím roce. Důvodem je výrazný nárůst zaměstnanosti v posledních letech.
Itálie má systém automatických srážek ze mzdy, ale ne všechny firmy jej dodržují, nicméně zaměstnanci se smlouvami patří obecně mezi spolehlivější plátce daně. Na druhou stranu řada tzv. svobodných povolání nebere daňovou poctivost příliš vážně a v nižších příjmových kategoriích existují i značné úlevy.
Většina zátěže tak dopadá na tzv. osoby s vyššími příjmy. Patnáct procent daňových poplatníků platí téměř dvě třetiny výnosu daně z příjmu ve výši přibližně 190 miliard eur. Nadace hovoří o masivním přerozdělování a zároveň dochází k závěru, že sociální stát financovaný z daní se často míjí účinkem. Sociální výdaje v posledních letech výrazně vzrostly, ale zároveň se v poslední době opět zvýšila míra chudoby. To bylo způsobeno tím, že Meloniové vláda v loňském roce výrazně snížila sociální dávky. Negativní vliv má také inflace, která je dlouhodobě vysoká.
Itálie – veřejný dluh v % HDP. Zdroj: Trading Economics