Navzdory slibům omezit dovoz plastového odpadu zůstává Malajsie jednou z hlavních evropských skládek.
Podle údajů Eurostatu se množství plastového odpadu dovezeného z EU v loňském roce zvýšilo o 35 % ve srovnání s rokem 2022, upozornil web Deutsche Welle.
V roce 2023 EU vyvezla 8,5 milionu tun papíru, plastů a skla, přičemž více než pětina z nich byla určena pro malajsijské skládky. Velkými dovozci evropského odpadu byly také Indonésie a Vietnam.
Zatímco přibližně 90 % evropského odpadu se zpracovává na místě, vývoz se podle údajů Evropské komise od roku 2004 prudce zvýšil o 72 %.
EU se dohodla, že od poloviny roku 2026 zakáže vývoz plastového odpadu do zemí mimo Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně Malajsie.
Cílem tohoto opatření je zabránit tomu, aby se materiály, jako jsou plasty nebo chemikálie, posílaly do zemí, které je nedokážou řádně zpracovat.
Podle letos zveřejněné zprávy OSN dovezly státy jihovýchodní Asie ročně více než 100 milionů tun kovového, papírového a plastového odpadu v hodnotě 47 miliard eur v letech 2017-2021.
Když Čína od roku 2018 zakázala dovoz většiny plastů a dalších materiálů, několik zemí jihovýchodní Asie zaznamenalo prudký nárůst dovozu. Do roku 2021 se Malajsie stala jedním z hlavních světových dovozců plastového odpadu.
Malajsijská vláda již několik let prohlašuje, že chce dovoz odpadu omezit, ale na rozdíl od některých sousedních zemí jej oficiálně nezakázala. Velká část dovážených plastů je však buď nerecyklovatelná, nebo kontaminovaná a nakonec se likviduje skládkováním nebo spalováním.