Sdružení lesních školkařů ČR v otevřeném dopise ministru zemědělství upozorňuje na kritickou situaci.
„V průběhu kůrovcové kalamity byl od vlastníků lesa, i od resortu MZe, směrem k lesním školkařům vysílán jasný signál, aby zajistili dostatek sazenic pro obnovu kůrovcem poničených lesů. Pro mnohé školkařské a semenářské provozy to byla velká příležitost a výzva. Do provozů se investovaly stovky milionů korun, do technologií, vybavení, strojů i do pracovních kolektivů. Snahou bylo zajistit dostatečné množství sazenic pro obnovu našich lesů. Tento požadavek byl stavěn jako priorita a celospolečenský zájem,“ informuje sdružení na svém webu.
Jak se však dočteme, „v průběhu letošního roku se situace skokově změnila a lesní školkaři zažívají zcela nečekaný pokles poptávky. V praxi to znamená, že se téměř zastavilo zalesňování jak u státních, tak i nestátních vlastníků lesů.“
Pokud se sazenice „neuplatní v obnově lesů nejpozději při jarním zalesnění 2025, budou zlikvidovány, protože je nelze předržet do dalšího roku. Reálně tak hrozí likvidace až stovky milionů kusů sazenic, které nejsou aktuálně lesnickým provozem poptávány.“ Na tomto místě sdružení poukazuje na skutečnost, že aktuálně „Česká republika disponuje cca 60 000 hektary nezalesněných holin“.
„Nezalesněné kalamitní holiny, kromě toho, že nebudou plnit produkční funkci lesů, nebudou dále plnit ani půdoochranné, hydrologické a další mimoprodukční funkce, v ekosystémech bude vázáno jen minimum uhlíku. Bez umělé obnovy lesa nelze ani zásadně měnit druhovou skladbu lesů, ve prospěch klimaticky odolnějších dřevin, nelze založit druhově pestré porostní směsi,“ varují pěstitelé v dopise.
„Kritická situace v oboru lesního školkařství a semenářství má negativní přesah do oblastí, které s obnovou lesa souvisí (dodavatelé technologií a dodavatelé lesnických prací atd.) a může mít dlouhodobé dopady na zaměstnanost venkova.“
Redakčně zkráceno, upraveno. Celý text dopisu najdete zde.