Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v hlavním městě Uruguaye oznámila, že jednání EU se zeměmi Mercosuru o volném obchodu byla uzavřena. Polsko a Francie se proti tomu staví s odkazem na zájmy svých zemědělců, včetně těch, kteří se zabývají drůbežím a hovězím masem.
Cílem dohody, o níž se jedná již 25 let, je otevřít jihoamerické trhy evropským technologiím a zajistit zdroje surovin pro výrobu čistých technologií.
Tato otázka je v Evropě kontroverzní. Dohodu kritizují evropští zemědělci, kteří se obávají přílivu levných zemědělských produktů ze zemí, jako je Brazílie a Argentina.
Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji ratifikovat Evropská unie. Evropská komise rozhodne, zda budou ratifikaci vyžadovat všechny národní parlamenty, nebo zda bude stačit souhlas Evropského parlamentu a Rady EU.
Francie, Polsko a Itálie se vyjádřily proti dohodě, zatímco německý kancléř Olaf Scholz dohodu podpořil. Bez ohledu na zvolenou cestu ratifikace zůstává budoucnost dohody nejistá.
Dohoda mezi EU a Mercosurem má vytvořit jednu z největších zón volného obchodu na světě – rozsáhlý trh s více než 700 miliony spotřebitelů – tím, že se odstraní cla pro hlavní vývozní odvětví EU, jako jsou automobily, strojní zařízení, chemické látky a léčiva.
Podle údajů Komise se počítá s celkovým zrušením cel na 91 % vývozu EU do zemí Mercosuru a na 92 % vývozu Mercosuru do EU.
V zemědělsko-potravinářském odvětví dohoda postupně odstraní 93 % cel na vývoz z EU do zemí Mercosuru a zároveň liberalizuje 82 % zemědělského dovozu.
Navzdory důrazu na udržitelnost a dodržování ekologických norem dohoda ve skutečnosti vyvolala rozkol v Bruselu, kde sklízí potlesk od Evropské lidové strany (EPP) a kritiku od Levice a Zelených.
„Je naprostým pokrytectvím ze strany EU, že prosazuje obchodní dohodu s blokem Mercosur a zároveň poučuje zemědělce a další obyvatele EU, aby snížili svou uhlíkovou stopu. Tato dohoda je uzavírána na příkaz nadnárodních společností, aby jim usnadnila globální vykořisťování přírodních zdrojů a lidské práce pro úzký finanční prospěch několika málo osob. Jedním z nejvíce postižených odvětví bude extenzivní zemědělství v okrajových regionech EU, které nebude schopno konkurovat úsporám z rozsahu a nižší nákladové základně konkurentů v zemích Mercosuru,“ uvedl europoslanec Luke Ming Flanagan (Nezávislí, Irsko), místopředseda delegace pro vztahy s Mercosurem.
Levice rovněž důrazně odsoudila nedostatek transparentnosti a demokratické odpovědnosti zejména ze strany Evropského parlamentu. Tím, že Komise odmítá sdílet dokumenty a vést jakoukoli veřejnou diskusi s poslanci Evropského parlamentu, přímo podkopává parlamentní kontrolu a úlohu spoluzákonodárce při obchodních jednáních.
Psali jsme: