Po celé Francii se tento týden konají demonstrace proti dohodě mezi EU a Mercosurem. Navrhovaná dohoda se nelíbí ani zákonodárcům.
Dohoda mezi EU a jihoamerickým sdružením volného obchodu MERCOSUR (Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay) vyvolala ve Francii vlnu odporu. EU je obchodním a investičním partnerem Mercosuru číslo jedna. V roce 2021 činil vývoz zboží z EU do Mercosuru 45 miliard eur. Náplní očekávané dohody je „zvýšit objem dvoustranného obchodu a investic a snížit celní a necelní překážky obchodu, zejména pro malé a střední podniky,“ což s sebou samozřejmě přinese konkurenci jihoamerických zemědělců těm evropským. A francouzští zemědělci to nechtějí nechat jen tak a organizují „Operaci, při které se buší pěstmi“. Ve čtvrtek 28. listopadu brzy ráno postavila asi stovka demonstrantů před Francouzským národním institutem pro výzkum zemědělství, potravinářství a životního prostředí v Paříži zeď z tvárnic. Cyrille Milard, místopředseda zemědělských odborů, říká: „Potřebujeme okamžitě řešení na našich farmách, protože hyneme“.
Zemědělci se mobilizovali i v Nice. Podle France Bleu zde demonstrovala také asi stovka zemědělců z regionu Alpes-Maritimes. Ti se ve čtvrtek brzy ráno sešli před Cadamem, správním střediskem departementu a před budovou vysypali produkty včetně vlny a hnoje. V reakci na to francouzský ministr zemědělství „co nejdůrazněji odsoudil všechny útoky na lidi a majetek“. Zemědělci čelí i odsudkům ze strany ekologů, kdy se stali terčem útoku již tří sdružení na ochranu životního prostředí. „Tyto násilné činy jsou v právním státě nepřípustné,“ protestovalo například sdružení France Nature Environnement v tiskovém prohlášení. Na zemědělce byly podány již dvě stížnosti. Proti smlouvě s Mercosurem však stojí i armáda francouzských zákonodárců v čele s levicí, kdy Národní shromáždění i Senát schválily negativní stanovisko k navrhované dohodě. Jeho text je vzácnou oblastí shody v rámci francouzských politických sil.