UNICEF: miliony dětí zůstávají „neviditelné“

Podle agentury však zůstává přibližně 150 milionů dětí „neviditelných“ pro vládní systémy, přičemž více než polovina z nich se nachází v subsaharské Africe.

Dětská agentura OSN UNICEF uvedla, že počet dětí, které se narodily, se celosvětově zvýšil. Počet registrovaných dětí se rok od roku zlepšuje, přesto však existují desítky milionů dětí mimo evidenci. Více než 50 milionů dětí, ač byly zapsány a registrovány, navíc nemá rodný list, tedy dokument sloužící jako doklad o registraci, který má zásadní význam pro získání státní příslušnosti, prevenci její ztráty a zajištění toho, aby děti mohly využívat svých práv od narození. V nedávno zveřejněné zprávě UNICEF uvádí, že v posledních pěti letech bylo zaregistrováno téměř 80 % dětí mladších pěti let. „Oslavujeme pokrok, kterého dosáhly miliony dětí při získávání svého práva na právní identitu, a zároveň vyzýváme k většímu úsilí o zajištění toho, aby každé dítě bylo registrováno při narození,“ uvedla výkonná ředitelka organizace Catherine Russellová. „Registrace narození zajišťuje, že děti jsou okamžitě uznány podle zákona, což je základem pro ochranu před újmou a vykořisťováním a také pro přístup k základním službám, jako jsou očkování, zdravotní péče a vzdělávání,“ dodává Russellová.

V příštích desetiletích bude žít většina dětí na světě v Subsaharské Africe, v jejímž rámci se pokrok a úroveň značně liší. Vede jižní Afrika s 88 % registrovaných dětí, západní Afrika dosáhla 63 %, zatímco východní Afrika a Střední Afrika zaostávají s registrovaností něco přes 4o procent. Počet neregistrovaných dětí by se měl podle UNICEF postupně snížit na 100 milionů neregistrovaných dětí po roce 2030. Mnoho rodin na celém světě se podle organizace stále potýká s překážkami kvůli velkým vzdálenostem, ale i politické nevůli s tímto problémem pracovat. Svou roli hraje také nedostatečná informovanost o procesu registrace, nedostupné poplatky a neúnosné nepřímé náklady. V některých regionech je problémem i diskriminace na základě pohlaví, etnického původu nebo náboženství. Země, které jsou na špičce afrického žebříčku registrovanosti dětí  a stále na sobě pracují, jsou Botswana, Pobřeží slonoviny, Rwanda, Sierra Leone či Tanzanie. K celosvětovému pokroku podle UNICEF přispěly především země, které upřednostňují včasnou registraci, využívají systémy zdravotní péče, sociální ochrany a vzdělávání, rozšiřují služby na více míst, digitalizují proces a odstraňují poplatky. Tyto úspěšné příklady pak slouží jako cenný vzor pro ostatní země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.