Nadměrná kapacita Číny ohrožuje globální Jih

Obrovský obchodní přebytek Číny ovlivňuje rozvojové země.

Čínská strategie, kdy kompenzuje vnitřní problémy země snahou co nejvíce vyvážet, začíná některým zemím vadit. Letos už několik rozvojových ekonomik řeklo dost a přijalo opatření, aby kompenzovaly masivní příliv zboží vyráběného Čínou, uvedla DW Español.

Brazílie zavedla obchodní bariéry na elektromobily, Indonésie na textil, což je reakce, kterou vidíme i v dalších zemích tzv. globálního Jihu, které se stále více začínají se znepokojením dívat na obchodní nerovnováhu mezi tím, co dovážejí z Číny, a tím, co do Číny vyvážejí.

Čína je zdaleka největší továrnou na zboží na světě, vývoz do ostatních koutů světa se blíží 3,6 bilionům dolarů, ale její největší partneři Spojené státy a Evropská unie již určitým způsobem uvalily obchodní bariéry, což ji donutilo hledat jiné partnery posílením vazeb s rozvojovými ekonomikami od Indie, Indonésie přes Mexiko, Brazílii, Vietnam nebo Thajsko.

Velké rozvojové ekonomiky usilují o stejný hospodářský úspěch jako Čína, ale není snadné najít rovnováhu mezi odrazením čínské konkurence, přilákáním čínských investic a tím, že na ní nebudou příliš závislé.

Na druhou stranu jsou přehlíženy pozitivní dopady čínského dovozu, neboť rozvíjející se ekonomiky již desítky let využívají nízkých výrobních nákladů Číny často k podpoře svých vlastních odvětví.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.