Na nedávném summitu v Kazani bylo k partnerským státům BRICS přizváno třináct zemí. Svou účast potvrdily Bělorusko, Bolívie, Indonésie, Kazachstán, Kuba, Malajsie, Thajsko, Uganda a Uzbekistán. Partnerské státy budou mít přístup na konkrétní summity BRICS, zasedání ministrů zahraničí a další platformy.
Rusko oznámilo, že devět zemí souhlasilo s tím, že se od 1. ledna 2025 připojí k BRICS jako partnerské státy. Tuto informaci novinářům sdělil poradce Kremlu Jurij Ušakov s odkazem na summit v Kazani, na němž byla vytvořena nová kategorie partnerů BRICS.
Organizace byla původně založena v roce 2009 jako BRIC – Brazílie, Rusko, Indie a Čína – a v roce 2010 se rozrostla o Jihoafrickou republiku.
Na summitu v jihoafrickém Johannesburgu v roce 2023 se BRICS opět rozšířil a přizval dalších šest zemí: Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Egypt, Etiopie, Írán a SAE pozvání přijaly a v lednu 2024 se oficiálně staly členy BRICS. Saúdská Arábie do konce roku 2024 stále neučinila formální rozhodnutí.
Argentina původně souhlasila se vstupem v době, kdy měla středolevou vládu vedenou prezidentem Albertem Fernándezem a viceprezidentkou Cristinou Fernández de Kirchner. V prosinci 2023 se však k moci dostal krajně pravicový proamerický vůdce Javier Milei, který rozhodnutí zrušil a v lednu 2024 vstup Argentiny do BRICS zablokoval.
Po připojení partnerských států je nyní součástí BRICS devět z 20 nejlidnatějších zemí světa. Jejich celkový počet obyvatel činí přibližně 4 miliardy, tedy zhruba polovinu světové populace.
Psali jsme:
- Trump hrozí zemím BRICS cly „ve výši 100 %“, pokud se odkloní od dolaru
- Ilona Švihlíková k summitu BRICS: Jaká byla hlavní politická a ekonomická témata summitu BRICS?
- Ilona Švihlíková k summitu BRICS: Jak je to s rozšiřováním seskupení BRICS?
- Putin na summitu BRICS v Kazani: čekají nás velké ekonomické příležitosti
- Experti z globálního Jihu chválí expanzi BRICS