Průzkum korupce: nejhorší výsledky za posledních deset let

Organizace Transparency International zjistila, že 47 ze 180 sledovaných zemí dosáhlo v loňském roce nejnižšího skóre v oblasti vnímání korupce od roku 2012.

Index vnímání korupce slouží jako barometr korupce ve veřejném sektoru po celém světě. Měří se v 180 zemích, od Spojených států či Francie přes autoritářské země, jako je Rusko či Venezuela až po africké státy. Organizace měří vnímání korupce ve veřejném sektoru podle 13 zdrojů dat, včetně Světové banky, Světového ekonomického fóra a soukromých rizikových a poradenských společností. Index, který organizace zveřejnila 11.12., ukázal, že mnohé země dosáhly nejhoršího výsledku za více než deset let. Ke svému průzkumu pro rok 2024 Transparency International uvedla, že „celosvětová úroveň korupce zůstává znepokojivě vysoká, přičemž snahy o její snížení ochabují“. Problém se podle instituce týká o boje se změnou klimatu, kdy nedostatek transparentnosti a mechanismů odpovědnosti zvyšuje riziko zpronevěry nebo zneužití klimatických fondů.

Jak přesně index vypadá a jak se umístily některé země? Index hodnotí na stupnici od „vysoce zkorumpovaných“ 0 po „velmi čisté“ 100. Celosvětový průměr zůstal oproti roku 2023 nezměněn na 43 bodech, přičemž více než dvě třetiny zemí dosáhly méně než 50 bodů. Na prvním místě je Dánsko s 90 body, následované Finskem s 88 body a Singapurem s 84 body. Nový Zéland klesl z třetího na čtvrté místo, když ztratil dva body na 83. Spojené státy se posunuly z 69 bodů na 65 (z 24. místa na 28. místo), kdy zejména je kritizována soudní moc. Francie pak klesla o čtyři body (na 67) a je na 25. místě a Německo o tři body (na 75) a umístilo se na 15. místo. Kanada si pohoršila o jeden bod a tři místa, Mexiko se propadlo o pět bodů na 26. místo kvůli korupčním kauzám. Slovensko se propadlo o pět bodů na 49 a Rusko ztratilo čtyři body na 22 bodů. Ukrajina sice klesla o jeden bod na 35, ale podle Transparency „dělá pokroky v nezávislosti soudnictví a stíhání korupce na vysoké úrovni“. Na Blízkém východě a v severní Africe zůstává situace v oblasti protikorupčního úsilí „neutěšená“. Subsaharská Afrika měla nejnižší průměrné skóre ze všech regionů (33 bodů). Místním vládám se „stále nedaří plnit protikorupční závazky“ v Asii a Tichomoří. Na konci žebříčku je potom Jižní Súdán se s pouhými osmi body, který vytlačil Somálsko, přestože jeho skóre kleslo na devět bodů. O moc lépe na tom není Venezuela s 10 body a Sýrie s 12 body.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.