Perspektiva konzervativní vlády, která zdůrazní snížení daní a deregulaci, zvýšila krátce před volbami důvěru v německou ekonomiku.
Důvěra investorů v německou ekonomiku se výrazně zlepšila, což je nejvyšší nárůst za poslední dva roky, a to díky nadcházejícím volbám, které by měly přinést vládu vstřícnější k trhu, a snížení úrokových sazeb, které podpoří poptávku, píše Bloomberg.
Index očekávání institutu ZEW (Centrum pro evropské hospodářství) v únoru vzrostl z lednových 10 na 26 bodů. Tím překonal dosavadní odhady. Prezident ZEW Achim Wambach poznamenal, že tento optimismus pramení z nadějí na efektivní novou vládu a potenciální zvýšení soukromé spotřeby v nadcházejících měsících.
Německá ekonomika byla v centru pozornosti volební kampaně v Německu. Pravděpodobný příští spolkový kancléř Friedrich Merz (CDU/CSU) slibuje snížení daní a deregulaci, aby podpořil hospodářský růst. Ekonomika se potýká s problémy, zejména ve zpracovatelském průmyslu. Jde o důsledek slabé poptávky v Číně a vysokých nákladů na energie. Nedávné zlepšení hospodářské aktivity nestačí k tomu, aby naznačilo celkový růst německého hospodářství.
Německou ekonomiku podpořilo i rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit uvalení cel, což zvedlo index DAX na rekordní úroveň, i když to může být jen dočasné. Opatrný optimismus dodává možná mírová dohoda na Ukrajině, která by mohla snížit ceny energií a zvýšit výdaje na obranu.
Člen Evropské centrální banky Robert Holzmann v této souvislosti varoval, že uvolňování měnové politiky by nemělo nahrazovat zdravou hospodářskou politiku, a zdůraznil potřebu jasné průmyslové strategie v reakci na problémy eurozóny.