Ministerstvo zahraničí Spojených států na svém webu upustilo od formulace, že Washington nepodporuje nezávislost Tchaj-wanu. Sami Američané to bagatelizují.
Ministerstvo zahraničí USA vydalo svůj nejnovější „informační list“. V jeho obsahu se hovoří o samosprávném ostrově Tchaj-wan, který si nárokuje Čína. Média si všimla, že byla vypuštěna věta: „nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu“, která se na stránce objevovala dříve. Aktualizovaný informační list rovněž upravuje pasáž o začlenění Tchaj-wanu do mezinárodních organizací, z níž se vypouští zmínka o tom, že „státnost není podmínkou.“ Do listu byla přidána věta popisující spolupráci Pentagonu s tchajwanskou Národní radou pro vědu a technologie. List též obsahuje formulaci, že spor Tchaj-wanu s Čínou by měl být vyřešen „bez nátlaku a způsobem přijatelným pro obyvatele na obou stranách průlivu“. Na dotaz médií Ministerstvo zahraničí označilo změny na webových stránkách za „rutinní.“ Spojené státy jsou prý i nadále věrny své „politice jedné Číny“, kdy existuje pouze jedna čínská vláda. „Jsme proti jakýmkoli jednostranným změnám status quo z obou stran. Podporujeme dialog napříč průlivem a očekáváme, že rozdíly napříč průlivem budou řešeny mírovými prostředky, bez nátlaku, způsobem přijatelným pro obyvatele na obou stranách průlivu,“ uvedl americký mluvčí.
Tchaj-wan, jehož formální název zní Čínská republika, se považuje za de facto nezávislý stát, nikdy však oficiálně nevyhlásil nezávislost na Pekingu, který varoval, že by to vedlo k válce. Tchaj-wan je samosprávnou demokratickou zemí, kterou však oficiálně uznává jen několik zemí. Přesto udržuje neoficiální styky s velkou částí mezinárodního společenství, včetně USA. Podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979 je Washington povinen pomoci Tchaj-wanu bránit se, ale zákon nestanoví, že by v případě čínské invaze nebo blokády musel nutně vojensky zasáhnout. Peking i Tchaj-pej dlouhodobě bedlivě sledují i drobné změny v tom, jak američtí představitelé o Tchaj-wanu hovoří. K vypuštění některých vět z amerického informačního listu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky uvedl: „Jedná se o další příklad tvrdohlavého lpění Spojených států na chybné politice ‚využití Tchaj-wanu k potlačení Číny‘. Naléhavě vyzýváme stranu Spojených států, aby své chyby okamžitě napravila.“ I když americké ministerstvo zahraničí tuto změnu bagatelizovalo, vyslalo tím Číně zprávu o vztahu Washingtonu k Tchaj-wanu, uvedl Yang Kuang-šun, spoluzakladatel amerického think tanku Taiwan Watch. Tchajwanské ministerstvo zahraničí v reakci uvítalo „pozitivní a přátelské“ aktualizované znění listu ministerstva zahraničí jako projev „blízkého a přátelského partnerství mezi Tchaj-wanem a USA“. Tchajwanský ministr zahraničí Lin Chia-lung rovněž poděkoval USA za „podporu a pozitivní postoj ke vztahům mezi USA a Tchaj-wanem“ a „závazek k míru a stabilitě v Tchajwanské úžině, tchajwansko-americkému hospodářskému, obchodnímu a technologickému partnerství a tchajwanskému mezinárodnímu prostoru“. Obě strany, USA i Tchaj-Wan, tak pravděpodobně sázejí na vzájemnou obchodní a technologickou spolupráci.