Macron s Trumpem jednali o míru na Ukrajině

Francouzský prezident se setkal s Donaldem Trumpem v Bílém domě. Macron souhlasí s tím, že Evropa musí nést „náklady a břemeno zajištění míru“ v rámci úsilí o ukončení války.

V projevu dne 24.2. po boku Trumpa v Oválné pracovně Macron prohlásil: „Pro Evropu je toto velmi důležitý okamžik.“ „Jsem zde také po jednání se všemi svými kolegy, abych řekl, že Evropa je ochotna posílit, aby byla silnějším partnerem, aby pro svůj kontinent udělala více v oblasti obrany a bezpečnosti a aby se angažovala v oblasti obchodu, hospodářství a investic.“  Macron také uvedl, že společným cílem je vybudovat ve válkou zmítané zemi pevný a dlouhodobý mír. „Sdílíme cíl míru, ale jsme si velmi dobře vědomi nutnosti mít záruky a pevný mír, aby se situace stabilizovala,“ řekl francouzský prezident novinářům. Emmanuel Macron již dříve uvedl, že hodlá Trumpovi během jejich rozhovorů říci, že je ve společném zájmu Američanů a Evropanů neprojevovat slabost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jednání o ukončení války vedených USA. Přesto Macron na tiskové konferenci uvedl, že „Prezident Trump má dobrý důvod znovu navázat kontakty s prezidentem Putinem.“ Dodal však, že součástí jakékoli dohody musí mít bezpečnostní záruky. „Být silný a mít odstrašující kapacity je jediný způsob, jak zajistit, že (dohoda) bude dodržována. A na tom jsem trval,“ řekl Macron. Macron v Oválné pracovně rovněž řekl, že v případě příměří je Evropa připravena poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky, včetně mírových sil.

Svá vyjádření poskytl i Donald Trump. „Evropa musí převzít tuto ústřední roli při zajišťování dlouhodobé bezpečnosti Ukrajiny, což chce učinit,“ prohlásil Trump, který je „potěšen, že prezident Macron souhlasí s tím, že náklady a břemeno zajištění míru musí nést evropské národy, nikoli pouze Spojené státy“. Otázkou podle mediálních analytiků zůstává, jak rychle o míru vyjednávat, tak, aby v Evropě byla garantována stabilita a zároveň nebyla narušena suverenita Ukrajiny. Washington podporuje myšlenku vyslání evropských mírových jednotek do země, tuto koncepci nadnesl Putinovi a ruský prezident ji podle vyjádření Trumpa přijme. Své vyjádření k setkání prezidentů ve Washingtonu poskytla také Rachel Rizzo, vedoucí pracovnice Evropského centra Atlantické rady. Setkání Trumpa a Macrona podle ní signalizuje možnost skutečného pokroku v otázce mírové dohody pro Ukrajinu. „Francouzský prezident se již dlouhou dobu staví nejen k evropské strategické autonomii a většímu zajištění vlastní obrany, ale také k tomu, co musí Evropa udělat pro Ukrajinu,“ myslí si Rizzo. Díky tomu bylo setkání s Trumpem slibné, dodala. „Je povzbudivé slyšet Macrona, že Evropa by byla ochotna případně vyslat mírové jednotky, a je také dobré slyšet, že Trump by byl ochoten to také přijmout.“ Kromě války Macron a Trump diskutovali o ožehavé otázce obchodu USA s Evropskou unií, přičemž americký prezident hrozí rozsáhlými cly vůči bloku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.