Představitelé Fóra průmyslových spotřebitelů elektřiny a plynu (IFIEC) vnímají potřebu promluvit o riziku deindustrializace Evropy a o způsobech, jak jí zabránit.
IFIEC Europe zastupuje zájmy průmyslových uživatelů energie v Evropě, pro které jsou energetické a klimatické politiky významnou součástí výrobních nákladů a klíčovým faktorem konkurenceschopnosti jejich činností v Evropě i ve světě. IFIEC přišla s vyjádřením k ohrožení evropského průmyslu v rámci světové konkurence. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude podle průmyslové asociace pro EU lepší, když továrny zůstanou v jejích hranicích. „Evropa nesmí prohrát globální soutěž nebo se stát kontinentem naivních lidí a myšlenek. Pokud zbankrotujeme, nikdo se nebude starat o přírodní prostředí v celosvětovém měřítku,“ tvrdí průmyslníci. Hlavní diskuse pak probíhá o tom, jak udržet konkurenceschopnost evropské ekonomiky vzhledem k závazku stát se do roku 2050 klimaticky neutrální, což jsou ambice, které sahají nejdále ze všech velkých mezinárodních aktérů. Průmyslová odvětví jsou proto pod jedinečně silným tlakem, aby snižovala emise a zvyšovala energetickou účinnost, zatímco konkurenti ve světové ekonomice to mají jednodušší. Jak ukazuje Draghiho zpráva, ceny uhlíku i energie, které platí průmysl v EU, jsou nejvyšší na světě, tyto rozdíly se ještě prohloubí s novou americkou administrativou a hrozí, že se společnosti budou dále přemisťovat mimo EU, aby se takto vysokým nákladům vyhnuly. Nejvíce postiženými odvětvími jsou pak energeticky náročná průmyslová odvětví.
„Mnohé průmyslové výrobky jsou pro fungování naší společnosti natolik důležité, že bychom si měli dvakrát rozmyslet, zda je necháme přemístit,“ říká IFIEC a pokračuje: „Vítáme živou diskusi o konkurenceschopnosti průmyslu a její sladění s ambicemi EU v oblasti klimatu. Rovněž bereme na vědomí a vítáme snahu o deregulaci, neboť zjednodušení dodržování předpisů by mohlo rovněž snížit náklady.“ Evropská komise nyní pracuje na zefektivnění více fondů EU do Evropského fondu pro konkurenceschopnost (ECF). Průmyslníci se domnívají, že ECF může být významným nástrojem proti deindustrializaci Evropy, je však třeba se zabývat i dalšími aspekty. Mezi další opatření, která by EU měla přijmout, aby zabránila kriti v průmyslu, podle IFIEC patří i zaměřit se spíše na globální obraz než na vnitřní trh, zajistit odpovídající financování nejen výzkumu a vývoje technologií pro snižování emisí, ale také investic a drahých provozních nákladů na nákladné výrobní postupy s nízkými emisemi, být technologicky neutrální namísto upřednostňování řešení, která nejsou proveditelná pro všechna odvětví a zrušit opatření s nejvyšší administrativní zátěží. Průmyslníci dále žádají Evropskou komisi, aby jednala rychle, tak, aby se globální konkurenceschopnost průmyslu EU dále nesnižovala.