Neděle patří jako vždy jazzu a originálnímu průvodci jazzovou hudbou Jana Schneidera, který pravidelně nabízí exkurzi do zákoutí tohoto hudebního žánru.
Barytonsaxofon je nástrojem, který má svébytné kouzlo. Dokazuje to Cecil Payne ve skutečně jemné skladbě Chessman Delight (autorem je Randy Weston). Doprovází ho pianista Duke Jordan, basista Tommy Potter a bubeník Art Taylor.
Jedním z nejdivočejších bigbandů byl ten Don Ellisův. Pro příklady netřeba chodit daleko: Thetis autora Hanka Levyho! Nahrávka z roku 1967 je obsažena na desce záhadně nazvané „Live in 3⅔/4 Time“. Pravdou je, že zde hraje 5 trumpet, 4 trombóny, 6 saxofonů, piano, 2 kontrabasy a 4 bubeníci. Myslím, že to dost dobře zdůvodňuje přitažlivost bigbandového jazzu, obzvláště v jeho živém provedení!
A nyní něco pro náročného freejazzového fanouška. Bubenický odkaz Roy Haynese zůstane věčnou inspirací pro všechny přemýšlivé bubeníky. Třeba jeho vystoupení ve skupině Young Jazz Giants na „Newport a Paris Festival 1973“. V první části hraje Haynes, kontrabasista Larry Ridley, pianista Cedar Walton a tenorsaxofonista Joe Henderson, ve druhé části, kde zahraje Roy Haynes dosti pozoruhodné sólo, se přidají ještě trumpetista Jimmy Owens a vibrafonista Gary Burton.